در مورد بازاریابی محتوا، ویژگی‌های محتوای خوب و … قبلا توضیح دادیم و در اين پست به صورت پایه‌ای توضیح می‌دهیم که استراتژی محتوا چیست و در مورد استراژی محتوا صحبت می‌کنیم. حالا که به گفته Hubspot حدود 70% از کسب و کارها در سال 2020 روی بخش تولید محتوا سرمایه‌گذاری می‌کنند، باید به صورت جدی و حرفه‌ای‌تر به این بخش از دیجیتال مارکتینگ نگاه کرد.

حتی وقتی بهترین محتوا را تولید کنید، اگر به مسیر خود آگاه نباشید موفق به جلب مخاطب می‌شوید، اما این تنها قدمی است که برمی‌دارید، چون از این توجه نمی‌توانید به شیوه درست استفاده کنید و در مسیر اهداف خودتان آن را به کار گیرید. برای اینکه از پتانسیل محتوا برای رشد کسب و کارتون استفاده کنید، اول از همه باید بدانید که هدف شما از تولید محتوا چیست؟

استراتژی محتوا چه چیزی نیست؟

برای اینکه به پاسخ سوا استراتژی محتوا چیست برسید، در مرحله اول بهتر است بدانید که استراتژی محتوا چه چیزی نیست! پس به خاطر داشته باشید: استراتژی محتوا، تقویم محتوا نیست. هر دو این‌ها به عنوان بخش‌هایی از کانتنت مارکتینگ به هم مرتبط هستند اما یک مفهوم ندارند. تقویم محتوا تنها مشخص می‌کند در زمان آینده قرار هست چه پست‌هایی منتشر شوند، این پست‌ها برای چه بستری هستند و بهترین زمان برای آنها کدام است و… اما استراتژی تفاوت دارد. در واقع استراتژی مفهوم کلی‌تری است و برای آن به تقویم محتوا نیاز دارید.

یکی دیگر از موضوعات مطرح در زمینه‌ی محتواسازی، که نسبت به بخش‌های دیگه شناخته شده‌تر است، مبحث سئو یا بهینه سازی موتورهای جستجو است، که اما مفهوم دقیق آن هم ممکن است با موضوعات دیگری اشتباه گرفته شود. بطور خلاصه سئو به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که کمک می‌کنند تا سایت شما به مقام بهتری در سرچ گوگل برسد. این موضوع هم در عین حال که بخش مهمی از استراتژی محتوا را می‌سازد اما همچنان با مبحث استراتژی تفاوت دارد و مثل تقویم محتوا، بخشی از استراتژی به حساب می‌رود.

حالا استراتژی محتوا چیست؟

مثل ناخدایی که برای هدایت کشتی از نقشه‌ای با مقیاس استفاده می‌کند، شما هم برای درک مسیر حرکت کشتی کسب‌وکارتان، گاهی نیاز دارید که یک قدم فاصله بگیرید، از دور به روند کارها و اهداف کسب‌وکار نگاه کنید و از خودتان بپرسید «آیا در مسیر درستی هستم؟» جواب این سوال، همان جواب استراتژی محتوا چیست در کسب‌وکار شماست. شما باید بدانین کشتی کسب‌وکار قرار است به سمت کدام مقصد حرکت کند و برای آن برنامه داشته باشید.

استراتژی محتوای کسب‌وکار همان نقشه و برنامه‌ای است که هدف‌های کلی شما را در قالب تمام محتواهایی که تولید می‌کنید مشخص می‌کند. از مطالبی که در سایت و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند تا حتی بروشورها و اسلایدها و صحبت‌هایی که تیم فروش با مشتری مطرح می‌کنند، علی‌رقم تقاوت‌های زیادی که در ساختار و نحوه ارائه محتوا  دارند، باید همه یک نظام کلی داشته باشند تا هدف‌ها محقق شوند. به طور خلاصه:

چرا به استراتژی محتوا نیاز داریم؟

با از دور خارج شدن روش‌های قدیمی تبلیغات و بازاریابی و پررنگ‌تر شدن نقش دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی محتوا، اهمیت استراتژی محتوا هم بیشتر می‌شود. به گزارش Content Marketing Institute در بین موفق‌ترین بازاریابان محتوا، 65% از استراتژی محتوا استفاده کردند و در بین آنهایی که کمترین موفقیت را داشتند، 86% استراتژی محتوایی خاصی به کار نگرفته بودند!

هر مجموعه‌ و کسب‌وکاری هدف خاصی از تولید محتوا دارد. اگر هدف شما در جهت تبدیل مخاطبان به مشتری است، باید تمام محتوای شما مرحله به مرحله مخاطبان را به خرید از شما نزدیک‌تر کند. اگر قصد دارید که برند شما برندی لوکس شناخته شود، باید تمام محتوای منتشر شده در همه‌ی بخش‌ها همین موضوع را انعکاس دهند.

استراتژی محتوا، فرآیند تولید محتوا را به یک فرآیند منسجم در تمام بخش‌ها تبدیل می‌کند.

رسیدن به این اهداف ممکن است زمان‌بر باشد. قطعا در بازه زمانی کوتاه نمی‌توانید نتایج خیره کننده‌ای ببینید، اما در طولانی مدت حتما تاثیرات ماندگاری خواهید داشت.

چطور یک استراتژی محتوایی موفق داشته باشیم؟

حالا که با مفهوم «استراتژی محتوا چیست» آشنا شدید و متوجه شدید که چرا به یک استراتژی نیاز دارید، بهتر است به خاطر داشته باشید، برای تعیین استراتژی باید دو موضوع مد نظر قرار گرفته شوند: 1. اهداف مجموعه 2. مخاطب.

محتوای خوب، محتوایی است كه کاربر را با خود همراه کند، اهداف را نه به صورت مستقیم، بلکه به شیوه‌ای غیرمستقیم و در قالبی که ممورد پسند مخاطب باشد، منتقل کند. برای این منظور باید گروه مخاطبان، نیازهای آنها، دغدغه‌ها و… به خوبی مورد بررسی قرار بگیرند و سپس براساس تمام موارد برنامه‌ریزی صورت بگیرد.

اینفوگرافیک استراتژی محتوا
اینفوگرافیک استراتژی محتوا

استراتژيست محتوا كيست؟

با توجه به توضیحات بالا احتمالا می‌توانید شرح شغلی یک استراتژیست محتوا را بدانید:

به کسی که مجموعه‌ای از کارهای ذکر شده در بالا را انجام می‌دهد، تا یک استراتژی محتوایی بسازد، استراتژیست محتوا گفته می‌شود.

برای موفقیت در این حرفه این شخص باید توانایی بالای ذهنی در رهبری، دیدن موضوعات از جوانب مختلف و درک نیازهای مخاطب داشته باشد ، و بتواند تمام این‌ها را به هم مرتبط کرده و با آنالیز داده‌ها به یک استراتژی محتوا تمیز و خوب برسد.

اگر برای تهیه استراتژی محتوا به کمک نیاز دارید، با کوکو کانتنت در تماس باشید.