کپشن اینستاگرام در موفقیت یک صفحه اینستاگرام، موضوعی مهم و تاثیرگذار است. درست است که این شبکه اجتماعی مبتنی بر عکس است اما همچنان یک متن خوب در این بخش می‌تواند مفید باشد، فقط باید بدانید چطور یک کپشن خوب بنویسید تا بتوانید بازخورد خوبی از این بخش داشته باشید.

اگر شیوه خاص خود را در نوشتن کپشن داشته باشید، مخاطبان شما به مرور عادت می‌کنند تا برای جذب اطلاعات جدید و اضافی دکمه see more را بزنند و تمام متن نوشته شده توسط شما را بخوانند. کاربران بعد از مدتی منتظر متن‌های جالب شما در کپشن خواهند بود. البته لازم به ذکر است که اگر به ندرت در بخش کپشن متنی بنویسید، احتمال خوانده نشدن آن بالا می‌رود.

چرا نوشتن کپشن اینستاگرام ضروری است؟
چرا نوشتن کپشن اینستاگرام ضروری است؟

7 نکته برای نوشتن کپشن در اینستاگرام

کوکو کانتنت این پست را در مورد آموزش نوشتن کپشن در اینستاگرام آماده کرده است. اگر تا امروز در تقویم محتوا اینستاگرام خود برای کپشن برنامه‌ای نداشتید، بهتر است از امروز برای آن برنامه داشته باشید.

اول: از کپشن تکراری پرهیز کنید

درست است که کپشن خوب مفید است، اما کپی و پیست کردن یک سری جملات تکراری زیر همه پست‌ها فایده و ارزشی برای مخاطب و صفحه شما بوجود نمی‌آورد. این موضوع بیشتر در مورد صفحاتی که محصولات یا خدماتی را ارائه می‌دهند دیده می‌شود و در بخش کپشن خود موضوعاتی مثل شیوه سفارش و… را به روشی تکراری توضیح می‌دهند.

در اینستاگرام از کپشن تکراری پرهیز کنید
در اینستاگرام از کپشن تکراری پرهیز کنید

دوم: کپشن مفید بنویسید

توجه داشته باشید که این متن شما ممکن است قبل از دیدن تصاویر پست یا بعد از آن خوانده شود، پس کپشن اینستاگرام مفیدی بنویسید که اطلاعات مناسبی منتقل کند، طوری که در هر دو صورت برای خواننده جذاب و مناسب باشد.

در کپشن اینستاگرام اطلاعات مفید بنویسید
در کپشن اینستاگرام اطلاعات مفید بنویسید

سوم: با یک جمله خوب شروع کنید

جمله اول نقش کلیدی برای توجه به کپشن دارد، پس آن را با یک جمله خوب و جذاب شروع کنید. اما از نوشتن جملات و تیترهای زرد که فقط جنبه جلب توجه دارند خودداری کنید. به یاد داشته باشید که شما قصد دارید مورد دوم، یعنی نوشتن کپشن مفید، را رعایت کنید.

کپشن اینستاگرام را با یک جمله خوب شروع کنید
کپشن اینستاگرام را با یک جمله خوب شروع کنید

چهارم: سوال بپرسید

سعی کنید با پرسیدن سوالاتی مرتبط و مناسب، کاربر را به کامنت گذاشتن ترغیب می‌کنند. برای این کار باید در انتخاب نوع سوالات دقیق باشید. مثلا می‌توانید به سوالاتی مانند پرسیدن نظر کاربران، صحبت در مورد خودشان و… اکتفا کنید.

در کپشن سوال بپرسید
در کپشن سوال بپرسید

پنجم: هشتگ‌‌ها را فراموش نکنید

هشتگ‌ها نقش مهمی در پیدا شدن پست شما دارند. قبلا در پست: «راهنمای استفاده برای هشتگ های اینستاگرام» کاملا در این مورد صحبت کردیم.

در کپشن هشتگ قرار دهید
در کپشن هشتگ قرار دهید

ششم: از ایموجی‌ها کمک بگیرید

برای نوشتن یک کپشن خوب، بهتر است بخش‌ها و پاراگراف‌ها را از هم جدا کنید. ایموجی‌ها یک راه خوب برای این کار هستند. آنها متن شما را خواناتر می‌کنند و برای جلب توجه و جذابیت کپشن اینستاگرام مفید هستند.

برای جذابیت کپشن اینستاگرام از ایموجی‌ها کمک بگیرید
برای جذابیت کپشن اینستاگرام از ایموجی‌ها کمک بگیرید

هفتم: کاربران را به انجام کاری دعوت کنید

دعوت به انجام یک عمل که به آن Call To Action گفته می‌شود در واقع دعوت از کاربران است تا کار خاصی را انجام دهند و شما می‌توانید در هر کپشن یک CTA قرار دهید. مثلا بخواهید دوستان‌شان را تگ کنند، از سایت شما دیدن کنند، نظر خود را بیان کنند، پست را به اشتراک بگذارند و…

کپشن اینستاگرام را حرفه‌ای بنویسید
کاربران را به انجام کاری دعوت کنید

نکات بیشتری در مورد تولید محتوا در اینستاگرام یاد بگیرید: راهنما ساخت استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام در 8 قدم

چرا نوشتن کپشن اینستاگرام اهمیت دارد؟

در بستر عظیمی مانند اینستاگرام، با توجه به الگوریتم اینستاگرام پیچیده، نکات ریز و جزئیات همگی در کنار هم اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند. از این رو نوشتن یک متن در بخش کپشن برای انواع مشاغل در اینستاگرام و اینفلوئنسرها می‌تواند مفید باشد. البته بدیهی است که تصویر و مهارت‌های عکاسی، بیشترین اهمیت را دارند اما برای اینکه فالوورهای خود را به باز کردن قسمت نظرات و تایپ یک کامنت ترغیب کنید، باید یک عنوان خوب برای پشتوانه پست خود داشته باشید. همواره به یاد داشته باشید که:

بخش کپشن اینستاگرام جایی است که می‌توانید منظور خود را بیشتر توضیح دهید و ارتباط انسانی را تقویت کنید. در واقع زمانی که توانستید کاربر را با عکس و تصویر زیبا متوقف کنید، بایک کپشن خوب آنها را به صحبت و تعامل دعوت می‌کنید.

در کنار این موارد، گفته می‌شود که فشردن دکمه See More اینستاگران برای باز شدن بخش کپشن، یک امتیاز مثبت برای صفحه شما از نظر الگوریتم اینستاگرام در نظر گرفته می‌شود. به علاوه، کپشن‌های بلند و خوب خود می‌توانند عاملی برای اشتراک‌گذاری مطلب شما باشند.

درک رفتار کاربران در مورد پست هایی که می‌سازید کمک می‌کند تا بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید که کپشن‌نویسی هم بخشی از این عملکرد است. در زیر برخی از نکاتی که باعث اشتراک گذاشتن یا شیر مطالب شما در اینستاگرام می‌شوند را نام بردیم این نکات را در پست یا متن کپشن اینستاگرام خود رعایت کنید:

به اشتراک مطالب در اینستاگران کمک کنید
به اشتراک مطالب در اینستاگران کمک کنید. رعایت این نکات در تصاویر و یا متن کپشن اینستاگرام به اشتراک‌گذاری مطالب شما کمک می‌کند.

البته اگر به نظر شما الگوریتم اینستاگرام ترسناک و عجیب است، بهتر است این نکته کلی در مورد نحوه عملکرد الگوریتم‌ها مد نظر داشته باشید: