این روزها خیلی از کسب و کارها به دنبال دیجیتال مارکتنیگ و بازاریابی محتوا هستن، این کار می تونه با اهدافی مثل افزایش فروش، مشتری بیشتر، کسب اعتبار در بازار آنلاین، ارتباط موفق با مشتری و … اتفاق بیفته اما بهتره بدونین هر محتوایی نمی‌تونه برای شما مفید باشه و باید ویژگی‌های محتوای خوب رعایت بشه تا نتیجه‌ی مثبتی به همراه داشته باشه در غیر این صورت چیزی به جز هدر دادن زمان و هزینه برای شما نیست. در این مطلب به توضیح محتوای خوب و 5 ویژگی محتوای خوب می‌پردازیم.

چه کسب و کاری به محتوا نیاز داره؟

بطور خلاصه، می‌تونیم بگیم، هر کسب و کاری که بخواد در اینترنت فعالیت داشته باشه به محتوا نیاز داره. محتوا به هر نوشته یا عکس گفته می‌شه که در سایت، شبکه های اجتماعی و .. قرار می‌گیره، از نوشته‌های صفحه‌ی اول سایت، تا توضیحات محصولات و عکس‌ها، اینفوگرافیک ها و … همه نوعی از محتوا هستن.

از طرفی اين روزها اكثر كسب و كارها، حتی اون‌هایی که سنتی فعالیت می‌کردن به دنبال راه‌هایی برای ورود به دنیای دیجیتال هستن، دنیای ما در حال عوض شدن هست و کسب و کاری که نخواد با این روند همراه بشه، به ناچار از صحنه خارج می‌شه. با این توضیحات می‌تونیم بگیم: هر کسب و کاری به محتوا نیاز داره!

پيشنهاد می‌دیم این مطلب درباره‌ی 18 دانستنی جالب دیجیتال مارکتینگ بخونین، شاید بیشتر متوجه تاثیرات محتوای خوب در کسب و کارتون بشین.

چرا محتوا مهمه؟

به نقل از Hubspot محتوا مهمه چون پاسخ کاربران هست. با بازاریابی محتوا می‌تونین اعتماد بسازین و با مخاطبان ارتباط برقرار کنین.

درسته که محتوا از ملزومات هست، اما هر محتوایی نمی‌تونه مفید باشه. دنیای اینترنت امروز، اون دنیای 20 سال پیش نیست، رقابت خیلی تنگاتنگ‌تر و حساس‌تر از اون هست که هر محتوایی بتونه به موفقیت برسه. مخاطب امروزی از مخاطب چندین سال پیش انتخاب‌های بیشتری داره، پس کسی که ضعیف عمل کنه از گود رقابت خارج می‌شه. پس باید برای تولید محتوا وقت و انرژی و خلاقیت خرج کنین تا یک کار با کیفیت و خوب داشته باشین که بتونه مخاطب رو به خودش جذب کنه.

مخاطب کم حوصله‌تر از اون هست که فرصت زیادی برای هر مطلبی قائل بشه. تو دنیای ایده‌های ناب دیجیتال مارکتینگ، گوشی‌های هوشمند و شبکه‌های اجتماعی هر محتوا فقط چند ثانیه برای جلب نظر مخاطب وقت داره تا اون رو راضی کنه که مطلب رو تا انتها دنبال کنه. یکی از دلایل اهمیت اینفوگرافیک‌ها و مطالب تصویری هم همین هست.

اما محتوای خوب چه ویژگی هایی داره؟

  1. مخصوص شما و کسب و کارتون تولید شده باشه، کپی نباشه و اورجینال باشه.
  2. بتونه بازار هدفی که مد نظر شماست رو جذب کنه. محتوای خوب باید بتونه مطابق سلیقه مشتری هایی که میخواین خدمات یا محصولات تون رو بخرن تولید بشه. (بازار هدف یعنی همون آدم هایی که میخواین مطالب تون بهشون برسه)
  3. بتونه افراد رو جذب کنه، اون ها رو ترغیب کنه مطلب شما رو به اشتراک بذارن و تا آدم های بیشتری با کسب و کارتون آشنا بشن.
  4. اگر مطلب برای سایت تولید شده، نکات مربوط به سئو رو رعایت کرده باشه.
  5. برای مخاطبین تون فایده ای داشته باشه و اطلاعاتی رو باهاشون به اشتراک بذاره.
محتوای خوب
5 ویژگی محتوای خوب اینفوگرافیک

 

ما ویژگی ها رو بهتون گفتیم اما یادتون باشه:

محتوای خوب تحصص نیاز داره

همونجوری که شاید خیلی ها بتونن اره به دست بگیرن و یه چوب رو ببرن اما ما به هرکسی نجار نمیگیم، شاید نوشتن یا کارهای گرافیکی کار سختی به نظر نیاد، اما مجموع و ترکیب اون ها با استراتژی های تولید محتوا می تونه یه محتوای خوب براتون بسازه. تولید محتوای خلاق و خوب کار تخصصی هست.