قبل از اینکه وارد مطلب شویم و از موفقیت محتوا اینستاگرام صحبت کنیم، بهتر است در مورد مفهوم «موفقیت در اینستاگرام» دیدگاه خود را اصلاح کنید. در واقع در اینستاگرام همه چیز بر پایه تعداد فالوور نیست و برای دیدن بهترین نتایج لازم نیست که فالوور زیاد داشته باشید و یا یک برند یا بلاگر خیلی معروف باشید. موفقیت در اینستاگرام به معنانی تعامل با مخاطبان است که این موضوع از طریق محتوای خوب امکان‌پذیر می‌شود.

صفحه جدید اینستاگرام کوکو را دنبال کنید و هر روز اطلاعات جدیدی در مورد تولید محتوا در اینستاگرام به دست آوردید
صفحه جدید اینستاگرام کوکو را دنبال کنید و هر روز اطلاعات جدیدی در مورد تولید محتوا در اینستاگرام به دست آوردید

در عکس زیر وضعیت یکی از صفحاتی که همکاری با آنها را آغاز کردیم را، پس از یک ماه، می‌بینید. در ابتدای کار این صفحه با مشکلات زیادی روبرو بود و از روش‌های نامناسب برای جذب فالوور استفاده کرده بود. حالا بعد از یک ماه فعالیت اصولی می‌بینید که برخلاف کاهش فالوور، در نرخ تعامل رشد داشته. البته این تنها موفقیت صفحه نیست و در همین مدت کم توانسته بازخورد مناسب و فروش هم کسب کند.

موفقیت محتوا اینستاگرام
موفقیت در اینستاگرام همیشه به معنی افزایش فالوور نیست. در این مثال وضعیت یکی از صفحاتی که همکاری با کوکو کانتنت را شروع کرده است را می‌بینید که بعد از یک ماه فعالیت بر خلاف کاهش فالوور از نظر نرخ تعامل با مخاطب رشد داشته است.

در آینده و با ادامه همین روندف این صفحه می‌تواند از وضعیت بد گذشته خارج شود و به جذب مخاطب برسد. ما یک راهنمای چهار مرحله‌ای ساده اما بسیار موثر در مورد موفقیت در اینستاگرام ارائه دادیم. که کمک می‌کند تا وضعیت صفحه شما هم بهبود پیدا کند.

قدم‌هایی برای موفقیت محتوا اینستاگرام

اینستاگرام کار خود را به عنوان یک برنامه برای اشتراک عکس آغاز کرد، اما به مرور به یک پلتفرم تجاری تبدیل شد. میلیون‌ها کارآفرین، از خدما‌ت‌دهندگان گرفته تا شرکت‌ها و صاحبان مشاغل در حوزه تجارت الکترونیکی، از قدرت فروش این اپلیکیشن بهره می‌برند.

مهم‌ترین موضوع برای موفقیت در اینستاگرام، تولید محتوا باکیفیت است. البته دیگر مشخص است که تنها ساخت چند پست قشنگ و انتشار آنها به تنهایی نمی‌توانند ما را به موفقیت در این زمینه برسانند و برای به نتیجه رساندن نیاز به یک برنامه و استراتژی صحیح و اصولی هستیم. در ادامه درباره 4 نکته برای موفقیت در بازاریابی محتوا اینستاگرام صحبت می‌کنیم.

  • برنامه داشته باشید

احتمالاً می‌دانید که پست کردن چند عکس یا فیلم برای موفقیت محتوا اینستاگرام کافی نیست. شما برای موفقیت در این شبکه اجتماعی باید استراتژی محتوا بسازید.

اما چطور استراتژی محتوا اینستاگرام بسازید؟

  1. درباره بهترین پست ها در صنعت خود تحقیق کنید و رقبا را بررسی کنید. 5 تا 10 مورد از رقبا مطرح را پیدا کنید و پست‌های برتر آنها را در چند ماه گذشته بررسی کنید. البته در نظر داشته باشید که شما نمی‌خواهید پست‌های دیگران را کپی کنید، قرار است از موفقیت‌های دیگران الهام بگیرید.
  2. بعد از اینکه موضوعات پرطرفدار را یافتید، یک تقویم محتوا براساس آن موضوعات بسازید و از آن ایده‌های محتوا استفاده کنید. حدودا یک یا دو ماه در حوزه‌های پرطرفدار محتواسازی کنید، سعی کنید در هر پست از قبلی بهتر عمل کنید و کیفیت خود را بالاتر ببرید.
  3. سعی کنید تا حد امکان محتوای غیرتکراری بسازید و مانند سایر رقبا نباشید. اگرچه گفتن آن آسان‌تر از انجام است، اما خلاقیت و نوآوری در فضای اینستاگرام یک راه تضمین شده است.
  • مخاطب را به انجام کاری دعوت کنید

هدف شما از ساخت یک صفحه افزایش فروش کالا یا خدمات است؟ شاید هم به دنبال جذب مخاطب برای سایت خود باشید. به خاطر داشته باشید که در پست‌های خود به این هدف اشاره کنید، اما در این کار زیاده‌روی نکنید. گفته می‌شود که 57٪ از کاربران علاقه‌ای به دنبال کردن صفحات برندها در شبکه‌های اجتماعی ندارند، زیرا معتقدند که این صفحات «بیش از حد حالت تبلیغی» دارند.  به یاد داشته باشید که مرز بین جذب مخاطب تا خسته کردن او بسیار باریک است، پس مراقب این مرز باشید.

در تصویر زیر برخی دیگر از دلایلی که باعث نارضایتی مخاطب می‌شوند را می‌بینید.

5 دلیل اصلی آنفالو کردن یک پیج اینستاگرام
5 دلیل اصلی آنفالو کردن یک پیج اینستاگرام
  • از هشتگ‌های مناسب استفاده کنید

هشتگ‌ها عامل اصلی دیده شدن پیج شما هستند. بسیاری از کاربران برای یافتن موضوعات مد نظر خود از هشتگ‌ها کمک می‌گیرند. پس حتی اگر هنوز صفحه شما آمادگی راه‌یابی به اکسپلور اینستاگرام را نداشته باشد، هشتگ‌ها می‌توانند به جذب مخاطبینی که به دنبال موضوع مرتبط با شما هستند کمک کنند. اما به خاطر داشته باشید که برای هر پست از هشتگ‌های مناسب آن استفاده کنید و از کپی کردن تمامی هشتگ‌ها در زیر تمام پست‌ها خودداری کنید.

  • با مخاطب ارتباط برقرار کنید

بخشی از موففیت محتوا اینستاگرام، بخصوص در پیج‌های تازه‌کار، در گرو برقراری ارتباط مناسب با مخاطب است. جواب ندادن به دایرکت و کامنت، تاثیر نامناسبی بر روی ذهنیت مخاطب از شما دارد. حتی همانطور که در نمودار بالاتر نشان داده شد، بسیاری از مخاطبین به دلیل عدم برقراری ارتباط مناسب، از دنبال کردن آن دست می‌کشند. اما نکته مهم‌تر این است:

افرادی که کامنت می‌گذارند و یا دایرکت می‌دهند از با ارزش‌ترین مخاطبین شما هستند.

این افراد بیشتر از دیگر فالوورها به برند و صفحه شما علاقه دارند که با برقراری ارتباط مناسب می‌توانید از آنها مشتری بسازید یا آنها را به افرادی تبدیل کنید که پای همیشکی لایک و به اشتراک‌گذاری پست‌های شما هستند.

یک نکته مهم در این مورد:

از برقراری ارتباط ربات مانند پرهیز کنید. یعنی برای پاسخگویی به کامنت‌ها از ربات‌ها استفاده نکنید، خودتان هم مانند ربات عمل نکنید. کپی و پیست کردن یک جواب برای کامنت‌ها از نظر مخاطب جذاب نیست از طرفی این موضوع نه تنها از نظر الگوریتم اینستاگرام هم پسندیده نیست. حتی بزرگ‌ترین برندها هم برای پاسخ‌گویی به کامنت‌های خود زمان می‌گذارند. و نکته مهم اینکه هرچقدر در پاسخگویی به کامنت‌ها خلاق‌تر باشید، کامنت‌های بیشتری هم می‌گیرید.

برای موفقیت محتوا اینستاگرام نیاز به راهنما دارید؟

کوکو کانتنت یک گروه قعال در زمینه بازاریابی محتواست که از افرادی متخصص در این زمینه تشکیل شده است. اگر به دنبال نقشه راه موفقیت در اینستاگرام هستید، کافی است با ما در تماس با در تماس باشید و از مشاوران ما کمک بگیرید.

مشاوره رایگان
مشاوره رایگان