هشتگ های اینستاگرام یکی از موضوعاتی هستن که در موردشون شک و شایعه های زیادی وجود داره، در صورتی که از این ابزار کارآمد به خوبی استفاده بشه، می تونه تاثیر خوبی روی صفحه تون بذاره. خیلی از تکنیک هایی که به فکرشون میرسه استفاده می کنن با آزمون و خطا جلو میرن و امیدوارن که استراتژی هاشون جواب بده. اما همه این ها یه سری قواعد کلی داره. خب نمی دونین ای قواعد چی هستن؟ تا آخر این مطلب همراهمون باشین مفصل توضیح میدیم 🙂

راهنمای استفاده از هشنگ های اینستاگرام
راهنمای استفاده از هشنگ اینستاگرام

چه کاری نباید در مورد هشتگ های اینستاگرام انجام بدیم؟

اول از همه، دقیقا از همین حالا که دارین این متن رو میخونین به خودتون و کوکو قول بدین که دیگه از هشتگ های اینستاگرام غیر مرتبط با صفحه تون، که مد روز هستن استفاده نکنین. مثلا فلان خواننده یه آهنگ پر سر و صدا خونده، اسم اون رو توی هشتگ هام بیارم. اون یکی بازیگر این روزها پرحاشیه شده، اسم اون رو قرار بدیم و … بهتون قول میدیم هیچ کدوم از این ها براتون کارساز نیست، پس این شیوه رو کنار بذاری.

راهنمای استفاده از هشنگ های اینستاگرام
هشتگ های غیر مرتبط استفاده نکنین

هشتگ های اینستاگرام زیر هر پست چندتا باید باشن؟

تا 30 هشتگ براتون مجازه، بعد از اون دیگه به حساب نمیاد. توی بازه صفر تا 30 هرچندتایی که میخوان کلمه قرار بدین. اما کوکو کانتنت بهتون پیشنهاد میده حداقل بین 15 تا 20 تا کلمه قرار بدین. اما خب هرچی بیشتر باشه، براتون بهتره. هشتگ ها شانس دیده شدن تون رو بالا میبرن و استفاده ازشون به نفع تون هست، پس چرا که نه!

راهنمای استفاده از هشنگ های اینستاگرام
چندتا هشتگ استفاده کنین؟

در بین هشتگ های اینستاگرام کدوم ها رو استفاده کنم؟

برای این اول باید بدونین چطور میزان محبوبیت هشتگ های اینستاگرام رو شناسایی کنین. خب توی بخش سرچ، همونجایی که عکس ذره بین داره. اونجا توی بخش tgas برین کلمه مورد نظرتون رو سرچ کنین، عددی که زیر هرکدوم هست نشون میده توی هرکدوم چقدر پست هست. همین معیار خوبی برای سنجش محبوبیت یه هشتگ هست.

راهنمای استفاده از هشتگ در اینستاگرام
میزان محبوبیت یه هشتگ رو در اینستاگرام پیدا کنین

حالا تو یه دسته بندی بین خودمون، یه معجون هشتگی بسازیم:

  1. اون هشتگ های اینستاگرام که بالای 1 میلیون هستن رو بیش از حد پرطرفدار میگیم. این دسته کلا به دردتون نمیخورن چون بیشتر از آدم اون ربات های اسپم مزاحم رو به صفحه جذب می کنن، پس این ها رو کنار بذارین.
  2. بین 300000 تا 1 میلیون هستن رو پرطرفدار میگیم. 3 تا 5 عدد از این ها قرار بدین.
  3. اون هایی که بین 300 تا 80 هزار تا هستن معمولی میگیم.  3 تا 5 دیگه هم از اینا اضافه کنین.
  4. یه سری هشتگ هایی هم هستن که دیگه خیلی تحصصی میشن و کاملا مربوط به موضوع شما میشن، اسم شون رو میذاریم تخصصی. 3 تا 5 عدد هم از این ها قرار بدین.
  5. یه سری دیگه هم هستن که مرتبط با برند شما هستن، هشتگ هایی که خودتون میسازین برای برندتون. یکی دوتا هم از اینا.
راهنمای استفاده از هشتگ در اینستاگرام
راهنمای استفاده از هشتگ در اینستاگرام
راهنمای استفاده از هشتگ در اینستاگرام
معجون هشتگی بسازین

هر کدوم از هشتگ های اینستاگرام چه فایده ای دارن؟

این بخش رو طبق همون دسته بندی معجون هشتگی مون توضیح میدیم. هشتگ های اینستاگرام که پرطرفدار هستن شما رو برای چند ثانیه تا چند دقیقه می تونن به یه عالمه مخاطب که حتی فالوتون نمی کنن نشون بدن، هشتگ هایی که معمولی هستن می تونن بین چند ساعت تا چند روز پست شما رو برای یه سری مخاطب نشون بدن. بعد اینستاگرام می بینه که شما نه تنها از اون هایی که فالوتون می کنن، بلکه اون هایی که فالو نمی کنن هم دارین بازخورد میگیرین. بعد همین باعث می شه به محتوای شما به عنوان یه محتوای خو و پرطرفدار رتبه بده.

در نهایت میرسیم به جایی که توی هشتگ های تخصصی که خیلی براتون مهم هستن و مخاطب های هدف تون رو شامل میشن شما رو به عنوان یه کسی که محتوای خوب و قوی تولید می کنه توی بخش های بالایی نمایش میده. این باعث می شه حتی شاید هفته و حتی ماه ها پست شما رو توی اون هشتگ ها نشون بده! اینجوری می شه وقتی یکی میره توی هشتگ های اینستاگرام سرچ میکنه، شما یکی از اولین ها توی اون بخش هستین. این مخاطب ها دقیقا بازار هدف تون هست که به پروفایل شما میان، فالو میکنن، خرید میکنن، ایمیل میزنن و …

راهنمای استفاده از هشتگ در اینستاگرام
هر گروه از هشتگ ها به چه دردی می خورن؟

از هشتگ های اینستاگرام در کجا استفاده کنیم؟

خب یه سوال خیلی مطرح در زمینه هشتگ های اینستاگرام اینه که کجا ازشون استفاده کنیم؟ توی کامنت یا توی کپشن؟ خب راستش خیلی فرقی نمی کنه. یعنی از نظر الگوریتم های اینستاگرام چه توی کپشن بذارین په توی کامنت تاثیر یکسانی میذارن.

راهنمای استفاده از هشتگ در اینستاگرام
کجا از هشتگ استفاده کنین؟

اما….

اگر همه این کارها رو میکنین و جواب خوبی نمیگیرین، شاید بهتر باشه روی تولید محتوا تون تمرکز کنین. شاید هنوز یه محتوای خوب تولید نمی کنین یا در ارائه محتوا ضعیف عمل می کنین یا اونقدری جذاب نیست که بتونه از طریق هشتگ ها مخاطب رو به صفحه تون جذب کنه. برای این کار می تونین روی یادگیری استراتژی های کانتنت مارکتینگ و تمرین، تمرین، تمرین و تمرین تمرکز کنین.