برای تولید محتوا در اینستاگرام نیاز به استراتژی تولید محتوا اینستاگرام دارید، یعنی برای درآمدزایی در شبکه‌های اجتماعی اول باید یک راه و رسم کلی تعیین کنید. این استراتژی وسیله سنجش شما را می‌سازد، که هرمحتوای تولید شده را با آن میَ‌سنجید تا مطابقت آن با سبک و موضوع خود را پیدا کنید.

ممکن است تجربه کرده باشید که با ورد به یک صفحه، آشفتگی و عدم انسجام ببینید. جایی در مورد فروش محصول گفته شده، جایی دیگر عکس محصول گذاشته شه، در جایی از عکس کودک یا حیوان خانگی صاحب صفحه استفاده شده، در بخش استوری از اتفاقات روزمره خودش گفته، در کنار آن  یک سری مطالب آموزشی هم منتشر شده. یک آش درهم که نه تنها مخاطب را سردرگم می‌کند، بلکه زمان زیادی هم از صاحب صفحه می‌گیرد. اما اگر صفحه‌ای استراتژی درستی داشته باشد، دیگر این بی‌نظمی و آشفتگی پیش نمی‌آید.

4 استراتژی تولید محتوا اینستاگرام

بطور کلی 4 نوع استراتژی اصلی برای تولید محتوای اینستاگرام وجود دارد، البته که همیشه استثنا هم وجود دارد ، اما این‌ موارد ذکر شده، گزینه‌های معمول‌تری هستند که برای اکثر افراد و کسب‌وکارها مناسبند.

1.وبلاگ آموزشی:

یعنی صفحه‌ای که اطلاعات آموزشی در اختیار شما می‌گذارد، مطالب مفیدی دارد و با همین استراتژی افراد را به خود جذب می‌کند. در این استراتژی تولید محتوا اینستاگرام با اطلاعات مفیدی که پیج در اختیار کاربر می‌گذارد، وفاداری او را می‌خرد. این نوع صفحات برای افرادی که اطلاعات خوبی در حوزه‌ی کاری خود دارند می‌تواند مناسب باشد. مثلا یک استایلیست اطلاعات مفیدی در مورد ست کردن لباس‌ها به اشتراک بگذارد، یک مربی ورزشی یا حتی مجموعه ورزشی می‌تواند از این استراتژی برای تبلیغ کارش استفاده کند. یک دکتر تغذیه از روش برای جذب مشتری جدید استفاده کند، یک معمار با اشتراک‌گذاری چیدمان‌های مختلف و نکات مربوط به چیدمان، کار خودش را به افراد جدید معرفی کند.

ویژگی‌های این استراتژی:

  1. محتوای خوب و تخصصی و با کیفیت نیاز دارند
  2. باید مطالب مفید و جذاب نشر دهند
  3. تمرکز بر روی تولید و تهیه عکس‌های جدید است اما می‌توانند از عکس‌های موجود در اینترنت هم استفاده کنند

2. اینفلوئنسر:

اینفلوئنسرها بیشتر از انواع دیگر استراتژی‌ها شناخته شده هستند، اکثر ما در صفحات شخصی‌ خود حداقل یک یا دوتا اینفلوئنسر معروف را دنبال می‌کنیم. بارزترین ویژگی این استراتژی تولید محتوا اینستاگرام، اشتراک‌گذاری مطالب شخصی، نظرات شخصی و اتفاقات روزمره است. اما تنها راه درآمد یک اینفلوئنسر، گرفتن تبلیغ نیست. بسیاری از اینفلوئنسرها صاحب یک برند هستند و از این طریق کسب‌وکار خود را به افراد جدید معرفی می‌کنند. حتی برخی برندها هم هستند که یک شخص را به عنوان اینفلوئنسر برای برند انتخاب می‌کنند و با این استراتژی رشد می‌کنند. دقت کنید که حتی در چنین صفحاتی هم حتما باید یک موضوع مشخص برای اشتراک‌گذاری وجود داشته باشد، که حتی درمورد صحبت از مسائل روزمره و شخصی هم باید این قانون رعایت شود.

ویژگی‌های این استراتژی:

  1. از عکس و فیلم‌هایی که توسط خود فرد تولید شده استفاده می‌کنند.
  2. تولید محتوا حتی اگر توسط چند نفر باشد، توسط یک نفر و با یک شیوه خاص ارائه می‌شود
  3. استراتژی حول یک نفر و اتفاقات مرتبط با اوست.

3. فروشگاهی

این‌ها صفحاتی هستند که مثل یک فروشگاه اینترنتی عمل می‌کنند و برای آن‌هایی که محصولی برای ارائه دارند مناسب است. در این استراتژی محوریت کالاها، اطلاعات مربوط به آن‌ها و فروش است. دیگه نیازی به اشاره غیر مستقیم به فروش و کالا نیست، چون رسالت صفحه همین است.

ویژگی‌های این استراتژی:

  1. محوریت مطالب فروش است.
  2. نمایش عکس کالا و اطلاعات مربوط به آن، کار اصلی صفحه است.

4. یک مدل ترکیبی

در این مدل که بیشتر از بقیه موارد استفاده قرار می‌گیرد، چند استراتژی باهم ترکیب می‌شوند تا از نکات مثبت هر دو برای جذب مخاطب استفاده شودو

مثلا؟

ترکیب فروشگاهی + وبلاگ آموزشی: یک صفحه هدفش فروش آجیل است، مطالبی درباره خواص آجیل به اشتراک می‌گذارد.

ترکیب اینفلوئنسر + فروشگاهی: صاحب یک مزون لباس که خودش را به عنوان چهره صفحه کاریش معرفی می‌کند، لباس‌ها را روی تن خودش نمایش می‌دهد و از اتفاقات روزمره‌اش می‌گوید.

ترکیب اینفلوئنسر + وبلاگ آموزشی: کسی که کارش کراتین مو است، در عین حال که از روزمره‌های خود می‌گوید، اطلاعاتی در مورد مراقبت از مو هم به اشتراک می‌گذارد و نمونه کارهای کراتین خودش را هم منتشر می‌کند.

نکته مهم: درست است که در این نوع، ترکیبی از چند استراتژی را استفاده می‌کنیم، اما باز هم باید جای هر چیزی مشخص باشد و قوانین حفظ شوند.

کدام استراتژی تولید محتوا اینستاگرام برای شما مناسب است؟

قبل از شروع به کار نیاز به تعیین استراتژی تولید محتوا برای اینستاگرام دارید تا از مسیر حرکت خود مطلع باشید و بدانید از چه عواملی باید برای جذب مخاطب استفاده کنید. اینکه کدام یکی از آنها مناسب شماست، بستگی به موضوع و هدف شما دارد اما در نهایت باید از ویژگی‌های مختلف اینستاگرام بهره بگیرید و بدانید چه مطالبی باید در استوری باشند، چه مطالبی در بخش پست‌ها، برای چه سبک مطالبی ویدئو استفاده کنید و در کدام یکی‌ عکس یا پست‌های اسلایدی ارائه بدهید.

برای استراتژی محتوا نیاز به کمک دارید؟ با ما در ارتباط باشید

مشاوره رایگان اینستاگرام