برای تولید محتوا در اینستاگرام نیاز به استراتژی تولید محتوا اینستاگرام دارین، یعنی برای درآمدزایی در شبکه‌های اجتماعی اول باید یه راه و رسم کلی تعیین کنین. این استراتژی می‌شه وسیله سنجش شما، که هر مطلبی که می‌خواین تولید کنین رو با اون میَ‌سنجین که ببینین به درد صفحه‌تون می‌خوره یا نه.

شاید برای شما هم پیش اومده باشه که وارد یه صفحه می‌شین، می‌بینین از هر دری یه سخن داره. یه جایی در مورد فروش محصول حرف زده، یه جایی عکس محصول رو گذاشته، یه جایی عکس بچه یا گربه‌ش رو گذاشته، توی استوری از اتفاقات روزمره‌ش گفته، در کنارش داره یه سری مطالب هم آموزش می‌ده. یه آش درهم که درست و حسابی معلوم نیست چه خبره؟ اما اگر صفحه‌ای استراتژی درست و حسابی داشته باشه، دیگه این بی‌نظمی و آشفتگی پیش نمیاد.

4 استراتژی تولید محتوا اینستاگرام

بطور کلی 4 نوع استراتژی اصلی برای تولید محتوای اینستاگرام وجود داره، البته که همیشه اتفاقات متفاوت هم هست که در موضوعاتی خاص جواب میدن، اما این‌ها گزینه‌های معمول‌تر هستن که برای اکثر افراد و کسب‌وکارها مناسبن.

1.وبلاگ آموزشی:

یعنی یه صفحه که بهتون اطلاعات می‌ده، مطالب مفید می‌ذاره و با همین اتفاق افراد رو به به دنبال کردن خودش، ترغیب می‌کنه. در این استراتژی تولید محتوا اینستاگرام با اطلاعات مفیدی که پیج در اختیار کاربر می‌ذاره، وفاداری می‌خره. این نوع صفحات برای افرادی که اطلاعات خوبی در حوزه‌ی کاری خودشون دارن می‌تونه مناسب باشه. مثلا یه استایلیست می‌تونه یه وبلاگ فشن داشته باشه، یه مربی ورزشی یا حتی مجموعه ورزشی می‌تونه از چنین صفحه‌ای برای تبلیغ کارش استفاده کنه. یه دکتر تغذیه از این کار برای جذب مشتری جدید استفاده کنه، یه معمار با اشتراک‌گذاری چیدمان‌های مختلف و نکات مربوط به چیدمان، کار خودش رو به افراد جدید معرفی کنه.

ویژگی‌های این استراتژی:

  1. محتوای خوب و تخصصی و با کیفیت نیاز دارن
  2. باید مطالب مفید و جذاب نشر بدن
  3. می‌تونن از عکس‌هایی که خودشون گرفتن استفاده کنن یا از عکس‌هایی که در اینترنت هستن

2. اینفلوئنسر:

اینفلوئنسرها بیشتر از انواع دیگه استراتژی‌ها شناخته شده هستن، اکثر ماها در صفحات شخصی‌مون حداقل یک یا دوتا اینفلوئنسر معروف رو دنبال می‌کنیم. بارزترین ویژگی این استراتژی تولید محتوا اینستاگرام، اشتراک‌گذاری مطالب شخصی، نظرات شخصی و اتفاقات روزمره هست. اما تنها راه درآمد یک اینفلوئنسر، گرفتن تبلیغ نیست. بسیاری از اینفلوئنسرها هستن که صاحب یک برند هستن و از این طریق کسب‌وکار خودشون رو به افراد جدید معرفی می‌کنن. حتی برخی برندها هستن که یک شخص رو به عنوان اینفلوئنسر برای برندشون معرفی می‌کنن و رشد می‌دن. دقت کنین که حتی در چنین صفحاتی هم حتما باید یک موضوع و خط و مشی مشخص برای اشتراک‌گذاری وجود داشته باشه، حتی درمورد صحبت از مسائل روزمره و شخصی هم باید این قانون رعایت بشه.

ویژگی‌های این استراتژی:

  1. از عکس و فیلم‌هایی که توسط خودشون تولید شده استفاده می‌کنن.
  2. تولید محتوا حتی اگر توسط چند نفر باشه، توسط یک نفر و با یک شیوه خاص ارائه می‌شه
  3. استراتژی حول یک نفر و اتفاقات مرتبط با اون فرد می‌چرخه

3. فروشگاهی

این‌ها صفحاتی هستن که مثل یه فروشگاه اینترنتی عمل می‌کنن و برای اون‌هایی که محصولی ارائه می‌دن مناسب هست. در این استراتژی محوریت کالاها، اطلاعات مربوط به اون‌ها و فروش هست. دیگه نیازی نیست غیر مستقیم به برند و فروش اشاره بشه، چون رسالت صفحه همین هست.

ویژگی‌های این استراتژی:

  1. محوریت مطالب فروش هست.
  2. نمایش عکس کالا و اطلاعات مربوط به اون، کار اصلی صفحه است.

4. یک مدل ترکیبی

خب این مدل، چیزی هست که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیره. یعنی چند استراتژی باهم ترکیب می‌شن تا از نکات مثبت هر دو برای جذب مخاطب استفاده بشه.

مثلا؟

ترکیب فروشگاهی + وبلاگ آموزشی: یه صفحه که آجیل می‌فروشه، مطالبی درباره خواص آجیل به اشتراک می‌ذاره.

ترکیب اینفلوئنسر + فروشگاهی: صاحب یه مزون لباس که خودش رو به عنوان چهره صفحه کاریش معرفی می‌کنه، لباس‌ها روی تن خودش نمایش می‌ده و از اتفاقات روزمره‌ش می‌گه.

ترکیب اینفلوئنسر + وبلاگ آموزشی: کسی که کارش کراتین مو هست، در عین حال که از روزمره‌هاش می‌گه، اطلاعاتی در مورد مراقبت از مو هم به اشتراک می‌ذاره و کار کراتین خودش رو هم به نمایش می‌ذازه.

نکته مهم: درسته که قراره ترکیبی از چند استراتژی باشه، اما باز هم باید جای هر چیزی مشخص باشه.

کدوم استراتژی تولید محتوا اینستاگرام به درد ما می‌خوره؟

قبل از شروع به کار نیاز به تعیین استراتژی تولید محتوا برای اینستاگرام دارین که بدونین صفحه‌تون قرار هست به چه سمتی حرکت کنه و از چه عواملی برای جذب مخاطب استفاده بشه. اینکه کدوم یکی مناسب شماست، بستگی به موضوع و هدف شما داره اما در نهایت شما باید از ویژگی‌های مختلف اینستاگرام بهره بگیرین و بدونین چه مطالبی قرار هست در استوری قرار بگیرن، چه مطالبی در پست‌ها، برای چه سبک مطالبی ویدئو استفاده کنین و کدوم یکی‌ها رو در عکس یا پست‌های اسلایدی ارائه بدین.

برای استراتژی محتوا نیاز به کمک دارین؟ با ما در ارتباط باشین

مشاوره رایگان اینستاگرام