این روزها برای هر کسب‌کاری چندین رقیب وجود دارد که در جهت افزایش فروش آنلاین بخصوص در بسترهایی مثل اینستاگرام باید به دنبال ایجاد مزیت رقابتی در اینستاگرام باشید. مزیت رقابتی یعنی یک ویژگی مثبت که شما را در چشم مخاطب برتر از رقبا نشون می‌دهد و باعث می‌شود که مخاطب تبدیل به مشتری شود. اهمیت این موضوع در بیزینس‌های کوچک و تازه تاسیس بیشتر هم احساس می‌شود. روش‌های مختلفی برای این کار وجود دارند، که در این متن به چند نمونه از آنها اشاره می‌کنیم.

صفحه جدید اینستاگرام کوکو را دنبال کنید و هر روز اطلاعات جدیدی در مورد تولید محتوا در اینستاگرام به دست آوردید
صفحه جدید اینستاگرام کوکو را دنبال کنید و هر روز اطلاعات جدیدی در مورد تولید محتوا در اینستاگرام به دست آوردید

چرا نیاز به ایجاد مزیت رقابتی در فروش آنلاین داریم؟

برای این منظور باید ابنتدا مسیر خرید مشتری را در فضای آنلاینِ این روزها یک دور مرور کنیم، پس خودتان را در مقام مشتری فرض کنید:

شما برای بار اول با یک صفحه اینستاگرام یا سایت مواجه می‌شوید، به کار آن علاقه‌مند می‌شوید و تصمیم به خرید می‌گیرید. اما قبل از تصمیم نهایی، کمی فکر می‌کنید. «چرا باید به یک فروشگاه کوچک اعتماد کنم؟» «چرا از افرادی که در این حوزه و قدیمی‌تر هستند خرید نکنم؟» «چه دلیلی باعث می‌شود این فروشگاه را به جایی که قبلا از آن خرید کرده‌ام، ترجیح دهم؟»

حالا با توجه به اتفاقات منفی که ممکن است خیلی از مشتری‌ها هم در گذشته با سایر کسب‌وکارهای آنلاین تجربه کرده باشند، جلب اعتماد آنها سخت‌تر هم می‌شود. اینجا همان نقطه‌ای است که مزیت رقابتی به کمک ما می‌آید. در واقع شما یک ویژگی برتر نسبت به سایر رقبا دارید که افراد جذب آن می‌شوند و از شما خرید می‌کنند.

روش ساخت 5 مزیت رقابتی در اینستاگرام

این روزها در بسترهای آنلاین، مثل اینستاگرام، رقبای زیادی برای هر کسب‌وکاری وجود دارد، برای جذب مشتری باید حداقل یک ویژگی برتر نسبت به سایر رقبا بسازید، این مزیت همیشه کم کردن سود یا کاهش قیمت نیست، در اینجا چند روش برای ایجاد مزیت رقابتی را مطرح می‌کنیم.

1. هدیه دهید:

هدیه یک جایگزین خوب برای تخفیف است، اولا مبلغ دقیق یک هدیه مشخص نیست، دوما هیجان‌انگیزتر از تخفیف به نظر می‌رسد. به یاد داشته باشید که خرید یک عمل احساسی است، که ایجاد حس مثبت آنی می‌تواند افراد را به خرید تشویق کند.

اما اگر تخفیف برای کسب‌وکار شما مناسب‌تر است، پیشنهاد می‌دهیم مطلب استراتژی تخفیف را بخوایند.

ایجاد مزیت رقابتی در فروش
ایجاد مزیت رقابتی در فروش

2. محصول انحصاری بسازید:

در واقع اگر شما محصولی داشته باشید که فقط توسط خود شما به فروش می‌رسد، دیگر نیازی به رقابت ندارید، چون مشتری‌ها توانایی تهیه‌ی آن محصول از رقبا را ندارند. برای مثال اگر مزون دارید، به جز تهیه لباس از عمده فروش‌ها، می‌توانید لباس‌هایی مخصوص مزون خود را طراحی و تولید کنید.

البته این روش یکی از سخت‌ترین روش‌هاست اما مزیت رقابتی بزرگی بوجود می‌آورد.

ساخت محصول انحصاری راهی برای بهبود فروش
ساخت محصول انحصاری راهی برای بهبود فروش

3. به فکر محیط زیست باشید:

یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ، ایجاد احساس مثبت در مخاطب است. ییک روش معمول برای ایجاد این حس مثبت، توجه به محیط زیست و اعلام آن به مخاطب است. ابتدایی‌ترین روش در راه این هدف هم کنار گذاشتن کیسه‌های پلاستیکی است. البته توجه داشته باشید که این روش برای هر مخاطبی ترغیب کننده نیست و برای هر کسب‌وکاری کاربرد ندارد.

مطلبی پیشنهادی برای درک بهتری این موضوع: بازاریابی احساسی

با حفاظت از محیط زیست مزیت رقابتی بسازین
با حفاظت از محیط زیست مزیت رقابتی بسازین

4. خدمات مشتری خوبی ارائه دهید:

این خدمات شامل: پاسخ‌گویی خوب و سریع، برخورد مناسب با مشتری ناراضی، ارائه خدمات پس از فروش و… است. این مزیت رقابتی در اینستاگرام و فروش آنلاین نه تنها در ابتدای خرید به جذب مخاطب کمک می‌کند، بلکه تجربه مثبتی ایجاد کرده و باعث بازگشت مشتری می‌شود.

پیشنهاد می‌دهیم این مطلب را بخوانید: حفظ مشتری بهتر از جذب مشتری جدید

ارائه خدمات مشتری خوب یک راه برای جذب مشتری در اینستاگرام
ارائه خدمات مشتری خوب یک راه برای جذب مشتری در اینستاگرام

5. ارسال رایگان داشته باشید:

ارسال آخرین بخش از فروش آنلاین به شمار می‌رود که تجربه مثبت در این بخش می‌تواند تاثیر مثبتی در ذهن مشتری باقی گذارد. زیرا تجربه‌ی خرید او با یک خاطره خوش از شما و فروشگاه شما به پایان می‌رسد، در نتیجه احتمال مراجعه برای خریدهای بعدی بالاتر می‌رود. به علاوه در نظر داشته باشید که هزینه ارسال، بسیاری از کاربران را از خرید منصرف می‌کند و ارسال رایگان می‌تواند یک مزیت رقابتی خوب در اینستاگرام و فروش آنلاین به شمار برود. می‌توانید بطور کلی هزینه ارسال را رایگان کنید، یا برای خرید از مبلغی مشخص به بالا این مزیت را در نظر بگیرید، انتخاب استراتژی بستگی به نوع کسب‌وکار شما دارد.

یک مزیت رقابتی خوب دیگر در زمینه ارسال، ارسال سریع‌تر از سایر رقبا است که بهتر است آن را هم در نظر داشته باشید. زیرا کاهش فاصله خرید تا تحویل کالا، باعث ایجاد تجربه‌ای شیرین می‌شود.

ارسال رایگان یک راه برای جذب مشتری‌ در اینستاگرام
ارسال رایگان یک راه برای جذب مشتری‌ در اینستاگرام

نکته مهم:

به یاد داشته باشید که هر مزیتی برای هر کسب‌وکاری کاربرد ندارد و باید با توجه به امکانات و شرایط، بهترین گزینه را انتخاب کرد. حالا که دید بازتری نسبت به مزیت رقابتی در اینستاگرام و فروش اینترنتی دارید، امکان ایجاد مزیت‌های رقابتی مناسب با توجه به نوع فعالیت خود، را خواهید داشت.