استفاده از تقویم محتوا در مسیر بازاریابی محتوا ایده خوبی است و آگاهی از مناسبت های تقویم خرداد 1400 برای تولید محتوا، یک قدم مفید در راه تدوین این تقویم است. در این متن کوکو کانتنت علاوه بر مناسبت‌های هر روز، ایده‌ها و توضیحاتی هم برای هر روز ارائه داده است تا در راه تولید محتوا خوب به شما کمک کند.

اما تقویم محتوا چه کاربردی دارد؟ در واقع یک تقویم محتوا، برنامه‌ای از پیش تعیین شده برای بازاریابی محتوا سایت یا شبکه اجتماعی شما فراهم می‌کند. این تقویم از دو جهت به شما کمک می‌کند:

 1. باعث می‌شود برای مناسبت‌های مهم و مرتبط با کسب‌وکار خود آماده باشید و با محتوایی مناسب، با مخاطب خود ارتباط نزدیک‌تری برقرار کنید.
 2. یک دید کلی از مسیر بازاریابی محتوا شما در طول یک ماه می‌دهد و کمک می‌کند تا هر محتوا قدمی در جهت موفقیت در مسیر بازاریابی محتوا و تحقق اهداف اصلی شما باشد.
صفحه جدید اینستاگرام کوکو را دنبال کنید و هر روز اطلاعات جدیدی در مورد تولید محتوا در اینستاگرام به دست آوردید
صفحه جدید اینستاگرام کوکو را دنبال کنید و هر روز اطلاعات جدیدی در مورد تولید محتوا در اینستاگرام به دست آوردید

مناسبت های ماهانه در تقویم خرداد:

برخی از مناسبت‌ها برای یک ماه هستند، یعنی در سطح بین‌المللی یا ملی، یک ماه با هدف خاصی نام‌گذاری می‌شود. این مناسبت‌های ماهانه معمولا با اهدافی مانند آگاهی یا اطلاع‌رسانی ایجاد می‌شوند. در ادامه مناسبت های ماهانه در تقویم خرداد 1400 را معرفی می‌کنیم.

 • ماه کتاب صوتی: در زندگی‌‌های شلوغ این روزهای ما، کتاب‌های صوتی بهترین راه برای بهره بردن از اطلاعات کتاب‌ها و لذت بردن از آنها هستند. با وجود گوشی‌هایی که همه جا همراه ما هستند و دسترسی ساده به اینترنت، هر یک از ما می‌توانیم یک کتابخانه بزرگ را همیشه در کنار خود داشته باشیم. این مناسبت ماهانه ایده خوبی برای ترغیب مخاطبان به استفاده بیشتر از کتاب‌های صوتی است و برای تمامی کسانی که در زمینه فرهنگسازی، مطالعه، کتاب‌ها و… فعالیت دارند، مناسب است.
 • ماه لبنیات: اختلاف نظرهایی که درباره لزوم استفاده از لبنیات وجود دارند، اما هنوز هم متخصصان بسیاری معتقدند که لبنیات یکی از واجبات برای رژیم غذایی سالم و کامل هستند. افرادی که در زمینه سلامتی، تغذیه و یا آشپزی فعالیت دارند می‌توانند از این مناسبت ماهانه برای آگاهی مخاطبان خود کمک بگیرند.
 • ماه کمپینگ: حضور در طبیعت به سلامت روانی ما کمک می‌کند و کمپینگ راه خوبی برای قرار گرفتن در محیط طبیعت و آشتی با آن است. افرادی که در زمینه کودکان، سلامت روانی، طبیعت و یا سایر موضوعاتی مرتبط با این سر فصل‌ها فعالیت دارند، بهتر است از این مناسبت ماهانه برای محتواسازی کمک بگیرند.

مناسبت های هفتگی تقویم خرداد

در ماه خرداد تنها یک مناسبت هفتگی وجود دارد که مناسبت ایده خوبی برای برگزاری کمپین‌های آموزشی برای کسب‌وکارهای مرتبط با موضوع زیر است:

 • هفته نقشه خوانی: در بین مناسبت های تقویم خرداد 1400 برای تولید محتوا، 3 تا 9 خرداد به عنوان هفته نقشه‌خوانی معرفی شده است. اگر در زمینه طبیعت‌گردی، برگزاری تورهای طبیعت‌گردی، فروش لوازم کمپینگ و یا سایر موضوعاتی مانند این‌ها فعالیت دارید، از این مناسبت برای آموزش نقشه‌خوانی و یا برگزاری یک مسابقه در ارتباط با این موضوع استفاده کنید.

مناسبت های روزانه در تقویم خرداد برای تولید محتوا

علاوه بر مناسبت‌های هفتگی و ماهانه، برای روزهایی از ماه هم نام‌هایی با اهداف مشخص در نظر گرفته شده‌اند. از مناسبت‌ها می‌توانید به عنوان ایده محتوا استفاده کنید و برای تولید محتوای خوب از آنها کمک بگیرید.

1 خرداد:

 • روز شرلوک هولمز: شرلوک هولمز که معروف‌ترین کارآگاه‌های یک قرن گذشته است و یک ویژگی شخصیتی مهم دارد که برای تولید محتوا در این روز به کمک شما می‌آید، این ویژگی«حل مسئله» است. شاید بد نباشد این روز را با استفاده چند معما و مسئله به کاربران خود یادآوری کنید.

2 خرداد:

 • روز لاکپشت: از جمله نمادین‌ترین تصاویر تاثیرگذار که برای کاهش مصرف زباله به کار گرفته می‌شوند، تصاویری از لاکپشت‌هایی هستند که در دام پلاستیک‌های تولید شده توسط انسان‌ها گرفتار شده‌اند. پس اگر در زمینه حفاظت از محیط زیست فعالیت دارید از این موقعیت برای یادآوری موضوعات مرتبط با کاهش مصرف پلاستیک و کاهش تولید زباله کمک بگیرید.

3 خرداد:

 • روز برادر: این روز در بین مناسبت های تقویم خرداد 1400 برای تولید محتوا، یکی از مناسبت‌های خوب برای برگزاری یک کمپین تخفیف است. به بهانه این روز مسابقه یا تخفیفی با موضوع برادر در نظر بگیرید.
 • روز تاج سر: سالن‌های زیبایی و مزون‌های عروس از جمله افرادی هستند که قابلیت استفاده از این مناسبت را دارند. آنها با اشتراک محتوایی با موضوع: «ایده‌هایی برای تاج سر»، در مورد این اکسسوری زیبا صحبت می‌کنند تا به کمک آن از خدمات یا محصولات خود اطلاعات بیشتری در اختیار مخاطب قرار دهند.

5 خرداد:

 • روز ورزش و سلامت پیشکسوتان: اهمیت ورزش برای سلامتی در سنین بالا بیشتر است. در نتیجه این روز در تقویم محتوایی تمام افرادی که در زمینه سلامتی یا ورزش فعالیت دارند موقعیتی برای تولید محتوا در این زمینه را فراهم می‌کند.
 • روز هواپیما کاغذی: هواپیما کاغذی از اوریگامی‌هایی است که همه ما در کودکی آن را ساخته‌ایم، جدا از بحث نوستالژیکی که این روز برای مخاطبان دارد، می‌تواند ایده خوبی برای ترغیب مخاطبین صفحات با موضوعات هنری باشد تا زمانی را به هنر اوریگامی اختصاص دهند.

6 خرداد:

 • روز ضد آفتاب: این یکی از بهترین مناسبت های تقویم خرداد 1400 برای تولید محتوا در ارتباط با سلامت پوست است. با توجه به نزدیکی به روزهای گرم سال، از این روز برای ایجاد آگاهی و یا حتی معرفی محصولات مرتبط کمک بگیرید.

7 خرداد:

 • روز همبرگر: کمتری کسی طرفدار این غذای خوشمزه نیست. این روز موقعیت مناسبی برای همه کسانی است که به نوعی در ارتباط با غذا فعالیت می‌کنند. مثلا رستوران از همبرگرهای خوشمزه خود بگوید، یا در یک صفحه آموزش آشپزی، روش پخت یک همبرگر آموزش داده شود و…
 • روز جهانی بهداشت قاعدگی: هر بلاگر و یا کسب‌وکاری که در ارتباط با خانم‌هاست می‌تواند از این مناسبت به عنوان یک فرصت مناسب برای اطلاع‌رسانی درباره نکات مرتبط با بهداشت در دوران قاعدگی کمک بگیرد. این اطلاع‌رسانی نوعی مسئولیت شما در برابر مخاطبین به شمار می‌رود که به ایجاد حس مثبت در آنها کمک می‌کند.

8 خرداد:

 • روز ملی فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای: فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای از موضوعات قدیمی در فرهنگ ما هستند که کم کم رو به فراموش می‌روند. اگر در زمینه‌های ورزشی و یا فرهنگ ایرانی فعالیتی دارد شاید بد نباشد در این روز به چنین موضوعاتی بپردازید و قدمی در جهت فرهنگسازی بردارید. این روز برای کسانی که در ارتباط با کودکان و فرهنگسازی‌های مرتبط با افراد کوچک جامعه فعالیت دارند هم حائز اهمیت است.

10 خرداد:

 • روز بدون تنباکو: صحبت در مورد مضرات مصرف تنباکو چیز جدیدی نیست، اما این روز موقعیت مناسبی برای تولید محتوا در همه صفحاتی که به نوعی با سلامتی ارتباط دارند. البته بلاگرهایی که ارتباط نزدیکی با مخاطبین خود دارند هم می‌توانند از این مناسبت برای تولید محتوا کمک بگیرند.
 • روز طراح سایت: از سایت کوکو کانتنت لذت می‌برید؟ یا سایت دیگری هست که دوست داشته باشید؟ خب این روز، روز تمام طراحان سایتی است که سایت‌ها را ساخته‌اند و شما روزانه با این سایت‌ها در ارتباط هستید. پس این روز می‌تواند با روش ارائه محتوا مناسب، برای هر موضوعی کاربرد داشته باشد.

11 خرداد:

 • روز جهانی شیر: همانطور که در بالاتر توضیح دادیم، این ماه به عنوان ماه «لبنیات» هم معروف است. با توجه به این موضوع، این روز هم فرصت خوبی برای اطلاع‌رسانی درباره مزایای شیر و یا آموزش دستورهای غذایی با استفاده از شیر است.

13 خرداد:

 • روز جهانی دوچرخه: استفاده از دوچرخه به جای وسایل نقلیه‌ای مانند اتومبیل و موتور هم برای سلامتی مفید است و هم به پاکیزگی هوا کمک می‌کند. در نتیجه اگر سایت یا صفحه‌ای در شبکه اجتماعی دارید که در زمینه سلامتی و یا حفاظت از محیط زیست و یا فرهنگسازی و سبک زندگی صحبت می‌کند، از این روز برای اطلاع‌رسانی به مخاطبان خود کمک بگیرید.

14 خرداد:

 • روز پنیر: این خوراکی خوشمزه، تنها محدود به پنیر فتا که در صبحانه مصرف می‌کنیم و پنیر پیتزا (یا همان پنیر موتزارلا) نیست، بلکه یکی از متنوع‌ترین مواد غذایی در اطراف ماست که هر نوع آن کاربرد خاصی دارد. اگر فکر می‌کنید در تقویم محتوا جایی برای پنیر وجود دارد، در این روز می‌توانید درباره انواع پنیرها صحبت کنید و یا از دستورهای غذایی مختلفی با مواد اولیه شامل پنیر صحبت کنید.

16 خرداد:

 • روز بازماندگان سرطان: یکی از بهترین مناسبت های تقویم خرداد 1400 برای تولید محتوا و فرهنگسازی، این روز است. بازماندگان سرطان که شرایط سخت این بیماری را از سر گذرانده‌اند، نیاز به حمایت و رفتار مناسب از اطرافیان را دارند.

17 خرداد:

 • روز بستنی شکلاتی: ترکیب بستنی و شکلات، این خوراکی خوشمزه و پرطرفدار را می‌سازد که محبوب قلب بسیاری از بزرگسالان و اکثر کودکان است. کسانی که مخاطبین آنها دختران جوان هستند و یا صفحاتی که متعلق به کسب‌وکارهایی مانند کافه هستند، بهتر است که از این روز برای تولید محتوایی جذاب و کاربرپسند استفاده کنند.

18 خرداد:

 • روز جهانی اقیانوس‌ها: اقیانوس‌های زمین ما این روزها حال خوبی ندارند. زباله‌هایی که به دست ما انسان‌ها تولید شده است، صید بی‌رویه موجودات دریایی و… همه تاثیرات مخربی بر روی گونه‌های مختلف ساکن دریا گذاشته‌اند. این روز برای هر برند یا فردی که به موضوع محیط زیست اهمیت می‌دهد، موقعیت خوبی برای تولید محتوا متناسب با موضوع است.
 • روز دوستان صمیمی: تشکر از دوست صمیمی بهانه‌ی خوبی برای برگزاری یک کمپین تخفیف در این مناسبت است تا به ایجاد حس خوب در مخاطبان خود کمک کنید و فروش خود را هم بالا ببرید.

22 خرداد:

 • روز دختر: این روز که مصادف با ولادت حضرت معصومه است، یکی از موقعیت‌های خوب برای تبریک به دختران و مخاطبین جوان شما است. اگر در کسب‌وکاری فعالیت دارید که مخاطبین شما خانم‌های جوان هستند، بهتر است برای این روز کمپین‌های تخفیفی و یا مسابقه‌های جذاب تدارک ببینید.
 • روز رز قرمز: هم زمانی این روز، با روز دختر فرصت خوبی برای کسانی که در زمینه فروش گل و یا باکس گل فعالیت دارند. برگزاری کمپین تبلیغاتی قبل از این روز برای فروش بیشتر در روز دختر و یا برگزاری مسابقه در این روز، از کارهایی است که می‌توانید انجام دهید.
 • روز بین‌المللی فلافل: فلافل یکی از غذاهای معروف در بین کشورهای عربی است. این غذا در کشورهای مختلف با جزئیات متفاوتی تهیه می‌شود. اگر در زمینه آشپزی و یا موضوعاتی مرتبط با غذا مانند رستوران فعالیت دارید، از این روز برای صحبت در مورد این غذای خوشمزه غافل نشوید.

24 خرداد:

 • روز جهانی اهدای خون: هر کسی که با مخاطبان زیادی سر و کار دارد، از جمله بلاگرهای سبک زندگی و یا کسانی که در زمینه خبری، تفریحی و سلامتی تولید محتوا انجام می‌دهند، می‌توانند با فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی درباره این موضوع بخشی از مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند.

25 خرداد:

 • عکاسی طبیعت: این روز موقعیت مناسبی برای کسانی است که در زمینه طبیعت‌گردی، برگزاری تورهای تفریحی و یا عکاسی، فعالیت دارند تا با به کارگیری این مناسبت درباره عکاسی طبیعت صحبت کنند و عکس‌هایی از طبیعت به اشتراک بگذارند.

26 خرداد:

 • روز سبزیجات تازه: اگر تقویم محتوا شما جایی برای صحبت درباره یکی از موضوعات: آشپزی، سلامتی و یا سبک زندگی دارد، از این روز و مناسبت آن غافل نشوید.

28 خرداد:

 • روز بین‌المللی پنیک: پنیک موضوعی است که در شاخه روانشناسی قابلیت تولید محتوا را ایجاد می‌کند. صحبت درباره مفاهیمی مانند پنیک، برای آنهایی که در زمینه روانشناسی و یا شاخه‌های مرتبط به آن فعالیت دارند، یک اصل مهم در تقویم محتوایی به شمار می‌رود. زیرا آگاهی از چنین موضوعاتی به جامعه در جهت فرهنگسازی و سلامت روانی کمک می‌کند.
 • روز بین‌المللی سوشی: یکی از شناخته شده‌ترین غذاهای شرق دور، همین سوشی است و روز بین‌المللی سوشی موقعیت خوبی برای صحبت از انواع مختلف این غذا، آموزش تهیه یکی از انواع ساده آن و… است.

31 خرداد:

 • روز جهانی موسیقی: در بین مناسبت های تقویم خرداد 1400 برای تولید محتوا، این روز برای اکثر تقویم‌های محتوایی کاربرد دارد. انتقال حس خوب به کاربران از طریق اشتراک‌گذاری یک موسیقی زیبا، روشی ساده اما جذاب برای تولید محتوا در روزجهانی موسیقی است.
 • روز سلفی: سلفی یکی از مفهوم‌های نسبتا جدید در عکاسی است، اما تولید محتوا در این روز تنها محدود به کسانی که در زمینه عکاسی فعالیت دارند، نمی‌شود. بلاگرها و یا حتی شرکت‌ها و مجموعه‌هایی که ارتباط صمیمی با مخاطب خود دارند، می‌توانند در این روز یک سلفی از پشت صحنه خود و کارمندان به اشتراک بگذارند.

مطلب دیگری که شاید برای شما جذاب باشد: 8 راهکار برای موفقیت در استوری اینستاگرام

از مناسبت های تقویم خرداد 1400 برای تولید محتوا درست استفاده کنید

در این متن تمامی مناسبت‌های روزانه، هفتگی و ماهانه از خرداد ماه را نوشتیم، اما باید توجه داشته باشید که هر مناسبتی باید بر اساس موضوع کار شما انتخاب شود تا تاثیر مطلوب داشته باشد. پس یک بار دیگر این متن را با توجه به این نکته مطالعه کنید و موضوعاتی که برای کسب‌وکار و یا صفحه شبکه اجتماعی شما کاربرد دارند را یادداشت کنید و سپس بر اساس آنها تقویم محتوایی خود را بسازید.

اگر برای تولید محتوا و یا تدوین تقویم محتوا نیاز به کمک دارید، با مشاورین کوکو کانتنت در تماس باشید.

مشاوره رایگان اینستاگرام