پمپرز یکی از شناخته شده‌ترین برندهای پوشک کودک هست که در چندین دهه اخیر همواره مورد اعتماد والدین بوده و بازار رو به رقبا واگذار نکرده. در این پست درباره‌ی استراتژی محتوای شرکت پمپرز در دنیای دیجیتال ماركتينگ صحبت می‌کنیم و به درس‌هایی که می‌تونیم از اون یادبگیریم می‌پردازیم.

بازاریابی محتوا تنها به کمک محتوای خوب نمی‌تونه تاثیرگذار باشه. نیاز به قالبی کلی به اسم استراتژی محتوا داره، که مسیر حرکت محتوا رو در جهت اهداف کلی و اصلی شما امکان‌پذیر می‌کنه. استراتژی محتوا شامل تمام مطالبی می‌شه که در قالب پست، عکس، اینفوگرافیک، پادکست و … از مجموعه شما منتشر می‌شه.

چرا پمپرز؟

پمیرز به جز پوشک محصولاتی که دستمال مرطوب، شلوارک‌های شنای نوزاد و … تولید می‌کنه. هدف و محصولات مشخصی دارن، در کنار اون بازار هدف‌شون هم به خوبی مشخص کردن، زنانی که به تازگی مادر شدن، حس اون‌ها رو هم به خوبی درک کردن، مادران تازه می‌خوان بچه‌هاشون حس راحتی و آرامش داشته باشن.

Pampers یکی از پیشتازان ورود به دنیای دیجیتال در اوائل 2000 بود که اهمیت تلاش هدفنمند در این فضا رو به خوبی درک کرد. استراتژی محتوای شركت پمپرز و تمام حرکت‌هاشون از وبلاگ و شبکه های اجتماعی تا تبلیغات و کمپین‌ ها همه در قالب همین استراتژی پیش می‌رن. البته بهتره بدونین همه‌ی کمپین‌های این مجموعه هم بصورت مستقیم تبلیغ محصولات کار نمی‌کنن. اون‌ها بازار و نیازهاش رو مطالعه و شناسایی می‌کنن، همیشه در جهت بهتر شدن تلاش می‌کنن اما همیشه هدف‌شون تولید محتوایی هست که باعث ایجاد حس خوب در والدین، بخصوص مادرها، بشه.

بررسی استراتژی محتوای شرکت پمپرز
بررسی استراتژی محتوای شرکت پمپرز

در مورد استراتژی محتوای شرکت پمپرز بیشتر بدونین

این مجموعه بازار هدف مشخصی داره، مادران! کسانی که در انتظار کودکی هستن، یا بچه‌های کوچیکی دارن. استراتژی محتوای شرکت پمپرز با شناخت نیازهای گروه مورد هدف شون ساخته شده. برای مثال محتوای سایت اون‌ها کاملا بر اساس نیازهایی هست که یه مادر یا کسی که قرار هست به زودی مادر بشه سرچ می‌کنه. در کنار اون ابزارهایی برای ایجاد حس خوب در این افراد هم ساختن تا بتونن اون‌ها رو برای زمان بیشتری در سایت خودشون سرگرم کنن.

مطالبی مثل «نشانه‌های فارع شدن»، «ایده‌هایی برای جشن تعیین جنسیت کودک»، «حمام کودک برای اولین بار» یا «تنظیم خواب کودک» و ابزارهای هیجان انگیزی برای این گروه مثل «ابزاری برای انتخاب اسم» و «تقویم بارداری» که اون‌ها رو تشویق می‌کنه زمان بیشتری رو در سایت بگذرونن، از چیزهایی هستن که در این سایت می‌بینین. اما موضوع جالب توجه دیگه این هست: در صفحه اصلی سایت به محض باز شدن، اولین چیزی که چشم شما رو می‌گیره خدماتی هست که این سایت و مجموعه برای والدین داره، و تبلیغ مستقیم محصولات، اطلاع‌رسانی در مورد تخفیف‌ها و … در بخش‌های پایین‌تر قرار دارن.

یک کمپین خلاقانه با توجه به ترندهای شبکه‌های اجتماعی

شرکت پمپرز در تولید محتوای خودش به کاربران و عملکرد اون‌ها در شبکه‌های اجتماعی توجه می‌کنه، با دریافت سریع و به موقع اخبار و واکنش‌های خلاقانه سعی می‌کنه احساسات مد نظرش رو برای کاربر تداعی کنه. در این مورد می‌شه به کمپینی اشاره کرد که در اون به پدرانی پرداخته بود که برای تعویض پوشک بچه‌هاشون در توالت‌های عمومی مردانه به مشک خورده بودن.

1. گوش به زنگ بودن: داستان این کمپین با انتشار عکسی که در پایین می‌بینین شروع شد. پدری به اسم Donte Palmer عکس رو منتشر کرد که در توالت عمومی مردانه مجبور به تعویض پوشک فرزندش شده بود. این عکس و هشتگش به سرعت در اینترنت وایرال شد و به یکی از موضوعات داغ تبدیل شد.

کمپین خلاقانه پمپرز
از پمپرز درس استراتژی محتوا بگیرین

2. ایده‌ی خوب: زندگی مدرن تغییراتی در جوامع بوجود آورده، حالا دیگه تنها مادرها مسئولیت نگهداری از کودکان رو ندارن، پدرانی که در نگهداری از کودکان سهیم هستن نه تنها نباید خجالت بکشن، بلکه افراد تشویق‌شون هم می‌کنن. میزهایی که برای تعویض پوشک کودک هستن فقط در توالت‌های عمومی زنانه به چشم می‌خورن، اما پمپرز با همکاری شرکتی به اسم Koala Kare بعد از وایرال شدن عکس بالا 5000 میز تعویض پوشک برای توالت‌های عمومی مردانه در آمریکای شمالی نصب کردن.

3. ارائه مناسب: اون‌ها برای ارائه محتوا شیوه مناسبی رو انتخاب کردن، کمپین رو با استفاده از یک سلبریتی مناسب به اسم جان لجند معرفی کردن، این سلبریتی برای این کار مناسب بود، چون خودش 2 فرزند نسبتا کم سن داره و به عنوان پدر شناخته می‌شه. توی این تبلیغ از مردم دعوت می‌شد تا با هشتگی ویدئوها و عکس‌هایی از خودشون در حال گذروندن زمان با بچه‌هاشون منتشر کنن.

4. تبلیغ مستقیم نکردن، اما حس رو منتقل کردن: در این کمپین، هیچ جا به کیفیت و نرمی پوشک‌ها اشاره نشد، روی میزهای تعویض پوشک خبری از اسلوگان بزرگ یا عکس پوشک‌های پمپرز نبود، اما همه فهمیدن این کار رو پمپرز انجام داده. این برند به جای صحبت در مورد ارزش برای مخاطب، اون رو بهشون اثبات کردن.

5. مخاطبین این کمپین چه کسانی بودن: در نگاه اول به نظر می‌رسه که مخاطب فقط مردهایی بودن که از بچه‌ها نگهداری می‌کنن. اما این تخته‌ها رو توی توالت‌های عمومی همه‌ی مردها می‌دیدن، احتمالا به دلیل اینکه قبلا همچین چیزی ندیدن توجهشون جلب می‌شد، حتی اون‌هایی که بچه‌ای نداشتن هم این حس خوب اهمیت دادن رو از برند می‌گرفتن. به علاوه زن‌ها هم با دیدن این کمپین حس خوبی به برند پیدا می‌کدن. این برند بصورتی خیلی ظریف دست روی نقطه‌ای گذاشته بود که مادرها اون رو تحسین می‌کردن، یعنی پدرهایی که در بزرگ کردن بچه‌ها سهیم می‌شن و همه‌ی بار مسئولیت رو به دوش مادرها نمیندازن، و همین باعث پذیرش بیشتر برند و همینطور حس مثبت به اون از طرف مادرها هم می‌شد.

اين شركت چه هدفي رو دنبال می‌کنه؟

این همه‌ی ماجرا نیست، این شرکت ایده‌های خیلی متنوع و متفاوتی رو به کار می‌گیره. از جمله تبلیغات غیر مستقیم این مجموعه هم می‌شه به اسپانسرینگ تعداد زیادی از بیمارستان‌های زنان و زایمان در آمریکای شمالی اشاره کرد که پوشکی که برای نوزدان استفاده می‌کنن، توسط این مجموعه تامین می‌شه. این هم باز به نوعی در ایجاد حس مثبت و اطمینان به مخاطبین کمک می‌کنه.

مجموعه‌ای از تمام این‌هادر کنار هم، باعث می‌شه استراتژی محتوای شرکت پمپرز یکی از برترین‌ها باشه و به مثالی برای یه استراتژی خوب تبدیل بشه که هر کسب و کاری می‌تونه از اون برای پیشرفت خودش ایده بگیره.

در پمپرز، اون‌ها می‌خوان که به برند قابل اعتمادی تبدیل بشن و والدین رو راضی کنن به اندازه‌ای خوب هستن که بتونن برای کودکان ظریف و حساس خودشون از این برند استفاده کنن. مفاهیمی مثل عشق،راحتی، آرامش و بازی کودک از چیزهایی هستن که سعی می‌کنن به مخاطب منتقل کنن. تبلیغات، سایت، رنگ‌های استفاده شده و … هم نماینده‌هایی برای این مفاهیم هستن.