محتواساز از تركيب محتوا + ساز تشکیل شده، و معنی اون به ظاهر مشخص هست، یعنی کسی که محتوا می‌سازه. در کنار اون به انجام عمل ساخت و تولید محتوا هم محتواسازی گفته می‌شه. در اکثر متن‌هایی که در اینترنت هست، این کلید واژه‌ها به شکل محتوا ساز و محتوا سازی نوشته شدن، این کلمه ما در کوکو کانتنت رو بدون فاصله در بینش می‌نویسیم، چون در اینجا «ساز» رو به عنوان یه پسوند در نظر گرفتیم و  به نقل از ویکی‌پدیای فارسی:

پسوند در زبان‌شناسی، تکواژ وابسته است که به پایان واژه‌ها می‌چسبد و معنای واژه را دگرگون می‌کند.”

پس این رو به عنوان یه کلمه‌ای دست‌ساز از ما قبول کنین. حالا که توضیحات اولیه رو دادیم بریم سراغ اصل ماجرا!

محتواسازی چیست؟

برای توضیح محتواسازی اول می‌ریم سراغ مفهوم محتوا. محتوا به مطالب، تصاویر، ویدئوها و کلا هرچیزی می گن که برای انتقال مفاهیم به آدم‌ها در فضای اینترنت منتشر می‌شه. این مطالب شامل وبلاگ‌ سایت ها، تصاویر و متن‌های شبکه های اجتماعی، توضیح محصولات، توضیحات درباره‌ی ما در سایت، نوشته‌های رو صفحه اول سایت، ویدئو‌ها، اینفوگرافیک ها، عکس‌ها و … همه نمونه‌هایی از محتوا هستن.

محتواسازی یه واژه کلی هست. به کل اقداماتی گفته می‌شه که در جهت ساخت محتوا انجام می‌شه.

اما حالا که با تعریف محتوا آشنا شدین، میدونین که انجام این کارها، هرکدوم یه تخصص به حساب میاد. هیچ کس از یه عکاس انتظار نداره که قلم خوبی هم داشته باشه. همونطوری که از یه نویسنده انتظار نمی‌ره در انجام کارهای گرافیکی تخصص داشته باشه. در اینجاست مفهوم تیم محتواسازی مطرح می‌شه.

محتواساز کیست؟

هر کسی كه در یکی از زمینه‌های بالا برای تولید محتوا فعالیت می‌کنه، محتواساز به حساب میاد. تخصص اون فرد ممكنه در رابطه با نوشتن باشه، يا طراحی، يا عكاسی يا ساخت ويدئو، اما وقتي در زمينه ساخت محتوا فعاليت كنه، محتواساز نام می‌گیره.

اما برای رفع ابهام، اجازه بدین بگیم که محتواساز كی نيست. يكي از موضوعاتی که معمولا با محتواساز اشتباه گرفته می‌شه، کارشناس سئو هست. کارشناس سئو کسی هست که کمک می‌کنه سایت شما به نتیجه‌های بهتری در صفحات گوگل برسه و سایت رو برای موتورهای جستجو به خصوص گوگل بهینه می‌کنه. درسته که یه محتواساز متنی باید در زمینه سئو هم دانش داشته باشه، اما اون رو نمی‌شه به عنوان یه کارشناس سئو دونست، چون اساساً محتواسازهای حرفه‌ای و کارشناسان سئو حرفه‌ای دیدهای متفاوتی از هم دیگه دارن.

موضوع بعدی محتواگذاری هست. کسی که مطالب رو در سایت یا شبکه‌های اجتماعی قرار می‌ده، اون‌ها رو مدیریت می‌کنه و … شغل محتواگذاری داره، یه محتواساز می‌تونه محتواگذار هم باشه، اما لزوما جز نباید چنین تخصصی هم داشته باشه.

شغل محتواسازی یه مفهوم جدید هست، به همین دلیل هم هنوز خیلی از افراد از یه محتواساز انتظار دارن در نقش یه آچار فرانسه همه فن حریف ظاهر بشه و همه کارها رو یک تنه انجام بده. اما از یک نفر نمی‌شه انتظار داشت که بهترین نتیجه و بهترین کار رو در هر زمینه‌ای انجام بده. درسته؟

استخدام محتواساز یا کمک گرفتن از تیم محتواسازی

در گذشته‌ها آدم‌هایی بودن که به اسم همه‌چیزدان یا علامه که در همه زمینه‌ها از شعر و ادبیات تا طب و نجوم اطلاعات داشتن. با گسترش علم و پیشرفت دیگه یک نفر نمی‌تونست در همه‌ی زمینه‌ها به درجه‌ی استادی برسه. پس علوم به شاخه‌های جزئی‌تری تقسیم شد، این شاخه‌ها گسترش پیدا کردن و به جایی رسیدیم که دانش یه پزشک با یه دانشمند هوا فضا زمین تا آسمون تفاوت داره.

مثالی که گفتیم نمونه بزرگ و کلی بود که مفهوم تخصص‌های محتواسازی رو بهتر متوجه بشین. با پیشرفت و پررنگ‌تر شدن محتواسازی، بیشتر اهمیت تخصص در زمینه‌های مختلف اون مشخص می‌شه. و در اینجاست که مفهوم تیم محتواسازی اهمیت بیشتری پیدا می‌کنه. تیمی که چندین متخصص در زمینه‌های مختلف تهیه محتوا رو در کنار هم جمع کرده تا بهترین نتیجه رو ارائه بده.

کمک گرفتن از یه تیم محتواسازی معمولا نتیجه بهتری برای شما داره. اما برای شرکت‌ها و مجموعه‌های کوچک داشتن یه تیم محتوا توجیه اقتصادی نداره، در نتیجه می‌تونن یکی از گزینه‌ی استخدام یه محتواساز همه فن حریف یا برون سپاری محتوا رو انتخاب کنن. و شاید جالب باشه بدونین که معمولا برون سپاری محتوا نه تنها نتیجه‌ی بهتری داره بلکه از نظر اقتصادی هم مقرون به صرفه‌تر هست.