شرکت اپل به تکنیک‌های مارکتینگ جالب مشهور است. اسلوگان معروف “Think different“، تقابل اپل و مایکروسافت و …. همه تکنیک بازاریابی هوشمندانه هستن و اون رو به برندی که امروز می‌شناسیم تبدیل کردن. همه‌ی این تکنیک‌های بازاریابی و فروش باعث شدن که به برندی تبدیل بشه که عده‌ی زیادی طرفدار پر و پاقرص داره که برای خرید محصولات جدیدش مدت‌ها انتظار می‌کشن. در این پست از تکنیک مارکتینگی که پشت Sent from my iPhone هست صحبت می‌کنیم.

اگر به چنین مطالبی علاقه دارین، پیشنهاد می‌دیم مطلب حس خوب برای مخاطب | درسی از طعم نعنای خمیردندان رو بخونین.

Sent from my iPhone چیست؟

اين يه پيام هست كه احتمالا در انتهای خيلی از ايميل‌ها ديدين، بعضی شاید اون رو غیر حرفه‌ای بدونن. کاربران مختلف دلایل متفاوتی برای پاک نکردن اون دارن:

  1. بعضی از افراد، نمی‌دونستن چطور حذفش کنن. البته هزاران سایت هستن که روش حذف رو آموزش داده بودن، اما می‌دونستین اکثر کاربرها هیچ‌وقت تنظیمات اولیه گوشی رو تغییر نمی‌دن و تا آخرین روز استفاده، از خیلی از قابلیت‌های گوشی‌شون هم خبر نداشتن؟
  2. در سال‌های قبل و در بین کاربران قدیمی‌تر، زمانی که محصولات اپل جز کالاهای نسبتا لوکس به شمار می‌رفت دوست داشتن طرف مقابل‌شون از این موضوع اطلاع داشته باشه. اون‌ها با این پیام که بصورت خودکار و کاملا غیر ارادی و ناخواسته!! پایین ایمیل‌شون می‌رفت به شیوه‌ای غیر مستقیم به فرد مقابل می‌گفت من از این دستگاه لوکس استفاده می‌کنم.
  3. از اونجایی که اکثر افراد تسلط‌شون موقع تایپ  وقتی پشت کامپیوتر نشستن بیشتر هست، عده‌ای هم اون رو به عنوان یه یادآور برای خواننده می‌دونستن. این پیام ساده به اطلاع می‌ده این ایمیل از گوشی ارسال شده و ممکنه شامل غلط‌های تایپی باشه، به همین دلیل هم این غلط های املایی و تایپی توجیه شده به نظر می‌رسن.

اما شايد بشه گفت اين يكي از كم هزينه‌ترين روش‌هاي تبليغ اين كمپاني بوده. این تکنیک بازاریابی و فروش هزينه‌اش تنها چند خط كد بوده، اما قطعا زواياي پنهان ديگه‌اي هم داشته و یک تکنیک بازاریابی هوشمندانه به شمار مي‌ره.

این تکنیک بازاریابی هوشمندانه اپل چیست؟

همونطوری که گفتیم این کار هزینه زیادی برای شرکت نداشته، تنها چند خط کد که بصورت پیش‌فرض امضایی با عنوان Sent from my iPhone رو انتهای ایمیل‌های میلیون‌ها کاربر دستگاه‌های اپل قرار می‌ده. هرکسی هم بخواد می‌تونه این پیام رو پاک کنه، اما خب خیلی از افراد زمانی رو برای این تغییر اختصاص نمی‌دن. اما هر ایمیلی که با چنین پیامی ارسال می‌شه به عنوان تبلیغی برای این شرکت به حساب میاد که به طرف مقابل این حس رو منتقل می‌کنه: «من از آیفون استفاده می‌کنم، تو هم استفاده کن».

تکنیک های بازاریابی اینترنتی بیشتر از دو دهه عمر دارن، گفته می‌شه اپل اولین در استفاده از این روش نبوده. سال‌هایی دورتر هات میل هم از این شیوه استفاده کرده بود و بعدتر اپل راهکاری قدیمی رو به شیوه‌ای جدید و در جهت اهداف خودش به کار برد.. و همین روش ساده یه تکنیک بازاریابی هوشمندانه شد و بعدتر بین دستگاه‌های دیگه هم مرسوم شد.