منظور از لحن محتوا طریقه ارتباط برقرار کردن با مخاطب هست، اینکه شیوه خاص خودتون رو برای این ارتباط داشته باشین که وقتی حتی اسم یا برندتون هم در دید مخاطب یا مشتری‌تون نباشه بتونه شما رو بشناسه. اما این چطور ممکن هست؟

لحن تولید محتوا می تونه به ساخت برند تون کمک کنه و سبک خاصی از شما در ذهن مخاطبین‌تون بوجود بیاره، سبکی که منجر به ایجاد یه حس خوب برای مخاطب می‌شه. این حس می‌تونه برای هر برندی با توجه به اهدافش متفاوت باشه. یک برند دوست داره حس لوکس بودن رو برسونه، دیگری حسی مرتبط با سرزندگی و ….

برای انتخاب لحن مناسب تولید محتوا اول با انواع لحن محتوا آشنا بشین

اگر نخوایم مبحث رو خیلی پیچیده کنیم، لحن نوشتار رو می‌تونیم در دو دسته‌ی کلی تقسیم بندی کنیم: محاوره ای و رسمی

در محاوره ای:

کلمات تغییر پیدا می‌کنن، ممکنه ناقص بشن یا کلا متفاوت نوشته بشن، در کل هم حس صمیمیت بیشتری با مخاطب دارن. مثل همین شیوه‌ای که ما در کوکو کانتنت استفاده می کنیم هست. در مورد برخی از انواع محتوا بهترین گزینه شما محاوره‌ای هست، برای مثال در نوشتن متن‌های مرتبط با یک بازی یا سایتی که مخاطب اون کودکان هستن، انتخاب نوشتار رسمی زیاد مناسب به نطر نمی‌رسه. در مورد برخی دیگه این موضوع بستگی به اولویت‌ها و سایر ویژگی‌های برندتون داره.

اما رسمی:

می‌شه همون شیوه نوشتاری که به عنوان زبان رسمی ایران به کار می‌ره، اون رو در کتاب‌های آموزشی، روزنامه‌ها می‌خونیم و در اخبار می‌شنویم. و همون چیزی هم هست که برای آموزش به غیر فارسی زبان‌ها به کار گرفته می‌شه و از فارسی معیار در اون استفاده می‌شه. در برخی از انواع محتوا و در مورد برخی از برندها هم شما تنها راه‌تون محتوای رسمی هست. مثلا یک سایت تحلیل خبری هیچ وقت با لحن محاوره‌ای جدی گرفته نمی‌شه!

اشتباه نکنین، هیچ‌کدوم به دیگری برتری ندارن!

هر دو شیوه‌ی نوشتار اصول و قواعد خاص خودشون رو دارن، هر کدوم سختی‌هایی دارن و برعکس چیزی که اکثریت فکر می‌کنن نوشتن با لحن محاوره‌ای صحیح، دقیقا مثل لحن رسمی، قواعد خودش رو داره که خیلی وقت‌ها هم اشتباهات زیادی در اون رخ می‌ده!

برای انتخاب این دو لحن محتوای مناسب چه موضوعاتی رو باید مد نظر قرار بدیم؟

حالا که با لحن‌های نوشتار آشنا شدین، برای مشخص کردن لحن محتوا اول باید برندتون رو بشناسین و بدونین می‌خواین تداعی کننده چه احساساتی در مخاطب باشین. اصلا مخاطبین شما چه کسانی هستن و اون‌ها از شما چه انتظاری دارن و …. در ادامه به این سوالات جواب بدین، اون‌ها می‌تونن شما رو در انتخاب لحن محتوای مناسب کمک کنن.

می‌خواین چه حسی به مخاطب انتقال بدین؟

بستگی به حسی که می‌خواین برند شما برای مخاطب بوجود بیاره، باید لحن مناسبی هم انتخاب بشه. اگر می‌خواین یه برند لباس به اصطلاح Fast Fashion داشته باشین که مخاطبش بیشتر نوجوان‌ها هستن، لحن برند رسمی مناسب شما نیست. اما اگر برند شما لباس‌های لوکس و مجلسی داره، رسمی گزینه بهتری برای شما هست.

چه کانالی برای ارتباط با مخاطب انتخاب می‌کنین؟

انتخاب فضایی که می‌خواین در اون محتواتون رو به دست مخاطب برسونین در انتخاب لحن محتوا تاثیرگذار هست. سایت، شبکه‌های اجتماعی؟ کتاب الکترونیک؟ ایمیل؟ و ….

مخاطبین هدف شما چه کسانی هستن؟

رده سنی، جنسیت، شغل و موقعیت اجتماعی و … رو در مورد مخاطبین‌تون می‌دونین؟ البته در مورد این موضوع باید مد نظر داشته باشین که مخاطبین شما در چه عرصه‌ای با شما در ارتباط هستن؟ و باز سوال اول رو در خصوص حسی که می‌خواین به مخاطب منتقل کنین، در نظر داشته باشین.

برای حسن ختام این موضوع رو همیشه در یادتون داشته باشین:

محاوره ای و رسمی رو باهم قاطی نکنین

با وجود تمام نکانی که گفتیم، در انتخاب لحن برند، شما کاملا آزاد هستین، حتی شاید بخواین از لحن برند در یک موضوع به عنوان وجه تمایز استفاده کنین. اما کاری که اصلا مجاز به انجام اون نیستین، پریدن از لحنی به لحن دیگه، به خصوص در یک متن ثابت هست.

گاهی وقت‌ها حتی ممکنه شما تصمیم بگیرین در سایت لحنی رسمی و در شبکه‌های اجتماعی لحنی محاوره‌ای داشته باشین، اما نمی‌تونین توی یه مطلب وبلاگ که رسمی هست چند جمله‌ای هم محاوره ای قرار بدین! این یکی از نکات مهمی هست که باید برای تولید محتوای خوب مد نظر داشته باشین.