تقویم تولید محتوا یه تقویم هست که توی اون برای ساخت محتواهاتون برنامه ریزی می کنین و استراتژی می چینین. اگر زیاد در مورد اون اطلاعاتی ندارین، پیشنهاد می دیم در این مطلب بخونین که تقویم محتوا چی هست و به چه دردی میخوره. اما اگر این ها رو میدونین، پیشنهاد می دیم این مطلب رو بخونین، چون کوکو کانتنت بهتون می گه که چطور یه تقویم محتوایی خوب بسازین.

اول: هدف های خودتون رو مشخص کنین.

قبل از اینکه وارد مرحله برنامه ریزی تقویم محتوا بشین خوب فکر کنین، برای چی می خواین محتوا تولید کنین؟ محتواتون قراره برای چه رده سنی باشه؟ در آخر چندتا دسته بندی کلی هم درست کنین برای موضوعاتی که میخواین در حیطه اون ها محتواسازی رو انجام بدین. مثلا آموزشی، اطلاع رسانی شرکت، اخبار و …

دوم: کانال های انتشار رو مشخص کنین.

بعد از اینکه کلیات موضوع رو متوجه شدین، در مورد شبکه های اجتماعی تحقیق کنین. فصای اون ها رو بسنجین و ببینین کدوم بیشتر به درد کار شما میخورن. اگر قراره به صاحبین کار و بیزینس ها خدماتی ارائه بدین، لینکداین بهترین فضاست. اما اگر با مخاطب عام در ارتباط هستین بهتره از اینستاگرام استفاده کنین. سایت هم که برای کسب می تونه مفید باشه.

اما باید در نظر داشته باشین که برای هر کدوم از این کانال های ارتباطی یه نوع محتوای متفاوت نیاز دارین. همونجوری که محتوای متنی برای سایت و سئو مناسبه، محتوای تصویری مثل اینفوگرافیک هم برای جذب مخاطب در شبکه های اجتماعی به خصوص ایسنتاگرام ضروری هست.

سوم: یه تمپلیت تقویم تولید محتوا داشته باشین.

یه تمپلیت و قالب کلی تهیه کنین. این تمپلیت می تونه توی اکسل باشه، یا Google sheets یا یه قالب طراحی شده، یا حتی کشیده شده توی دفترتون. مهم اینه یه چیزی باشه که شما باهاش راحت باشین و کار باهاش به روحیات و سبک شما بخوره.

داشتن تمپلیت کمک می کنه تا هر بار زمان زیادی برای آماده سازی اولیه برنامه صرف نکنین و سریع برین سراغ اصل مطلب و مواردتون رو یادداشت کنین.

در ضمن کوکو هم یه تقویم تولید محتوا براتون آماده کردین، از اینجا می تونین دانلودش کنین.

چهارم: مناسب های تقویم رسمی رو در نظر داشته باشین

تقویم رسمی پر از موضوعاتی هست که می تونین با استفاده از اون ها به بازاریابی محتوا خودتون کمک کنین، عیدها، مناسبت های بین المللی و …. که می تونین تبریک بگین، کمپین داشته باشین، محتوای اطلاع رسانی در اون مورد داشته باشین و …. پس از مناسبت های تقویم غافل نشین، چون هم باعث می شن کاربر حس بهتری به برند شما داشته باشه و هم شما از موقعیت ها برای بازخورد بیشتر کمک بگیرین و محتوای مرتبط تولید کنین.

پنجم: به تقویم تولید محتوا پایبند بمونین.

مثل هر برنامه ریزی دیگه ای، تقویم محتوا هم به جز نوشتن نیاز به عمل کردن داره. اگر بهترین برنامه رو داشته باشین اما بهش پایبند نباشین و بر اساس اون جلو نرین، هیچ فایده ای نداره.