برگ برنده‌ی مهم برای موفقیت یه محتوا، تولید محتوا خلاقانه هست. در واقع توی دنیای کانتنت مارکتینگ و بین حجم زیادی از اطلاعات و دیتا که توی اینترنت قرار می‌گیره، محتوایی در این رقابت تنگاتنگ پیروز می‌شه که خلاقانه باشه و این خلاقیت هم فاکتور تمایز اون می‌شه. اما برای تولید یه محتوای خلاق و جذاب نیاز به چوب جادوی هری‌پاتر و «بیبیدی بابیدی بو»ی فرشته‌ی سیندرلا ندارین، برای انجام این کار باید راه رو بشناسین و در اون مسیر تمرین و تلاش کنین که ما بهتون مسیر رو می‌گیم.

4 مرحله‌ی تولید محتوا خلاقانه

نمی‌تونیم بگیم که تولید یه محتوای خوب کار ساده‌ای هست و می‌تونین توی همین چند مرحله انجام بدین. اگر در حال یادگیری این مهارت هستین، باید بدونین که یه مسیر سخت و پر پیچ و خم در پیش‌رو دارین. اما این چهار مرحله مثل یه نقشه‌ی گنج می‌مونن. نقشه‌ی گنج مسیر رسیدن به گنج رو به شما نشون می‌ده، اما طی کردن این مسیر و مبارزه با چالش‌های اون کار شماست.

1. عینک محتوایاب بزنین

برای تولید یه محتوای خلاق باید همیشه حواس‌تون جمع باشه، ایده‌ی خوب رو می‌تونین در هرجا و هرچیزی پیدا کنین، ولی باید یه گوشه از ذهن‌تون رو به این موضوع اختصاص بدین. توی هر جا و هر حالی برای محتواتون دنبال ایده باشین. وقتی توی کافه نشستین، وقتی دارین غذا می‌خورین، حتی وقتی توی حمام هستین، ممکنه ایده‌های نابی به ذ‌هن‌تون برسه که پایه و بنای یه مطلب خوب باشن.

2. یه دفترچه داشته باشین

همیشه یه دفترچه دم دست‌تون باشه و هر ایده‌ای که برای تولید محتوا خلاقانه به ذهن‌تون رسید رو توی اون یادداشت کنین، جزئیاتش رو هم بنویسین. یادداشت جزئیات مهمه، چون اگر یه تیتر ساده بنویسین، ممکنه بعدا جزئیات کار رو فراموش کنین. حتی چیزهایی که به نظر خیلی خوب نمیان رو هم بنویسین، چرا؟ چون ممکنه بعدا با مراجعه به دفترچه و ترکیب چندتا ایده‌ی نه چندان خوب، یه ایده‌ی عالی به‌دست بیارین.

3. در وقت مناسب به دنبال اجرا کردن ایده‌ باشین

وقتی که زمان محتواسازی رسید و فرصت کافی برای انجام این کار داشتین، به سراغ دفترچه‌ی ایده‌ها برین. ایده‌ها رو بخونین و درموردشون فکر کنین. نگاه دوباره به ایده‌های قدیمی می‌تونه دید خوبی بهتون بده. شاید ایده‌ای که قبلا به نظرتون خیلی خوب بوده، الان دیگه هیجان انگیز نباشه. شاید از ترکیب چندتا ایده‌ی قدیمی که به نظر خیلی هم خوب نبوده، یه مطلب خوب ساخته بشه. حتی ممکنه با خوندن دفترچه‌ی ایده‌ها، یه ایده‌ی جدید دیگه به ذهن‌تون برسه که از همه بهتر باشه.

4. تولید محتوا رو انجام بدین

این مرحله در تولید محتوا خلاقانه خیلی مهمه، چون چیزی که توی ذهن‌تون هست با چیزی که می‌تونین اجرا کنین ممکنه کمی تفاوت داشته باشه. اگر ایده‌ی اولیه‌ای توی ذهن‌تون ندارین، اول به سراغ کارهای قلبی که انجام دادین برین و بازخورد مخاطبان رو بسنجین. از طریق این بازخوردها می‌تونین مطالب محبوب‌تر رو شناسایی کنین. می‌تونین سری به کسانی که در زمینه‌ی کاری شما در داخل یا خارج از کشور فعالیت دارن هم بزنین. سرچ در اینترنت همون چوب جادوی شماست که حتما باید ازش استفاده کنین. می‌تونین برای ایده‌های بصری، سری به سایت‌هایی مثل پینترست یا freepik هم بزنین.

محتوای خلاق رو در چه قالبی می‌تونیم پیاده‌سازی کنیم؟

محتوای خلاقانه به هر شکلی که پیاده‌سازی بشه، می‌تونه موثر باشه. اما باید بدونین در چه فضایی می‌خواین این محتوا رو قرار بدین، چون هر بستری برای یه نوع محتوا مناسبه. مثلا برای وبلاگ و سایت محتوای متنی مناسب‌تر هست، چون به سئو سایت کمک می‌کنه. برای شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام محتوای بصری از جمله عکس، فیلم و اینفوگرافیک مناسب هست، در برخی دیگه مثل لینکدین، ترکیبی از بصری و متنی به کار میاد. برای سایت‌هایی مثل آپارات تنها از ویدئو می‌تونین استفاده کنین. در نهایت شیوه‌ی ارائه‌ محتوا در هر قالبی می‌تونه تاثیر مهمی در سرنوشت اون محتوا داشته باشه.

برای تولید محتوا از کوکو کانتنت کمک بگیرین

از مزیت تولید محتوا برای کسب و کار حتما مطلع هستین، اما باید بدونین که تولید محتوا یه کار تخصصی هست، اگر دوست دارین خودتون یاد بگیرین، می‌تونین از مطالب بخش آموزشی سایت کوکو کانتنت کمک بگیرین، اما اگر برای این کار نیاز به کمک دارین، کوکو اینجاست تا به شما در ابعاد مختلف کمک کنه.

شما ممکنه بخواین همه یا بخشی از کار محتواتون رو به کسی بسپارین، ممکنه نیاز داشته باشین تا کسی به شما مشاوره بده تا بتونین خودتون کارهای تولید محتوای خلاق رو پیش ببرین. یا نه، شاید بخواین به طور کامل تولید محتوا رو به یه تیم کار بلد بسپارین. کوکو کانتنت در هر زمینه‌ای اشخاص خبره‌ای در تیمش داره که می‌تونن خدمات منحصربه‌فرد شما رو براتون ارائه بدن. برای مشاوره رایگان با همکاران ما در تماس باشین 🙂

مشاوره رایگان تولید محتوا