در این پست 10 اصطلاح کاربردی دیجیتال مارکتینگ رو براتون توضیح دادیم. چون دونستن اصطلاحاتی که در دنیای دیجیتال مارکتینگ به کار میرن، حتی برای اون هایی که در این بازار فعالیت نمی کنن هم مفیده. چون اگر بخواین یک روزی کاری با یه متخصص دیجیتال مارکتینگ انجام بدین، از شنیدن یه عالمه اصطلاح غریبه گیج نمی شین. در ضمن کسی هم نمی تونه با به کار گرفتن یه سری اصطلاحاتی که معانی ساده ای هم دارن از شما سو استفاده کنه.

 

اصطلاحات کاربردی و اولیه در دیجیتال مارکتینگ

 1. A/B Testing / آزمون A/B 
  بطور خلاصه یعنی دوتا حالت پیاده سازی رو آزمایش می کنن تا ببینن بازخورد از سمت کاربرها چطوره. مثلا در ایمیل مارکتینگ، صفحات سایت، اپلیکیشن ها و …
 2.  آنالیتیکز/آنالیتیکس/ Analytics 
  بیشتر به گوگل آنالیتیکز اشاره داره که به کمک اون داده های سایت، بازدید ها و .. رو بهشون دسترسی دارن و برای استراتژی ها و بررسی کمپین های آنلاین ازشون استفاده می کنن. داده هایی مثل بازدید کننده های سایت، زمانی که در سایت گذروندن، صفحاتی که دیدن و … اما می تونه در مورد داده هایی مثل کمپین های ایمیل یا شبکه های اجتماعی هم استفاده بشه.
 3. B2B/Business-to-Business 
  این اصطلاح فقط در دیجیتال مارکتینگ نیست، اما کاربرد زیادی داره. به رابطه بین دو بیزینس گفته میشه. وقتی یه کسب و کار کالا یا خدماتی رو به یه کسب و کار دیگه می فروشه.
 4. B2C/Business-to-Consumer 
  این یکی هم مثل قبلی در جاهای دیگه به جز دیجیتال مارکتینگ هم کاربرد زیادی داره و به کسب و کاری گفته می شه که مستقیما با مشتری در ارتباطه و کالا و خدماتش رو به مستقیم به مشتری می فروشه.
 5. Click-Through Rate (CTR) 
  به نسبت افرادی که یه مطلب رو دیدن به تعداد افرادی که روی اون کلیک کردن گفته می شه و برای کمپین های وب یا ایمیل به کار می ره. مثلا اگر یه مطلبی رو 900 نفر دیده باشن، اما 45 نفر روی اون کلیک کرده باشن، CTR اون یا میزان کلیک اون 5 درصد می شه.
 6. Call-to-Action (CTA) / دعوت به عمل
  وقتی به کار برده می شه که از کاربرد برای انجام یه کاری دعوت می شه. این دعوت می تونه پر کردن یه فرم، خرید کردن، دادن ایمیل و …. باشه. کال تو اکشن می تونه با روش های مختلفی مثل متن یا عکس صورت بگیره.
 7. Content / محتوا 
  به متن، عکس، اینفوگرافیک یا هر چیزی گفته می شه که شما روی سایت، در شبکه اجتماعی، داخل کمپین های ایمیل و … قرار میدین. به جز اصطلاح کانتنت در دیجیتال مارکتینگ، قبلا در مورد کانتنت مارکنینگ با بازاریابی محتوا، محتوای خوب و تولید محتوای خلاق و …. زیاد صحبت کردیم.
 8. Viral / وایرال / ویروسی
  به محتوایی گفته می شه در فضای مجازی بین آدم های زیادی دست به دست می شه. می تونه به دلایل تفریحی یا اطلاع رسانی باشه و تکنیک های مثبت منفی در زمینه بازاریابی ویروسی وجود داره. در نهایت باعث می شه افراد زیادی در مورد برند یا شخصی که محتوای اون ویروسی شده اطلاع پیدا کنن.
 9. Influencer / اینفلوئنسر 
  به افرادی گفته می شه که می تونن روی کاربران تاثیرگذاری داشته باشن. این ها افرادی هستن که برندها دوست دارن برای معرفی کالا و خدماتشون باهاشون همکاری کنن. اینفلوئنسر می تونه در زمینه های مختلفی باشه و حتی فالوور خیلی زیادی هم نداشته باشه اما روی همون هایی که دنبال کننده اش هستن تاثیرگذار باشه.
 10.  Engagement Rate / نرخ تعامل / اینگیجمنت 
  در بین 10 اصطلاح کاربردی دیجیتال مارکتینگ این یکی از اصلی ترین فاکتورها در شبکه های اجتماعی هست و تا حد زیادی میزان علاقه کاربران به محتوای شما رو نشون میده. اینگیجمنت در واقع میزان بازخوردی که توسط لایک، کامنت و اشتراک گذاری مطلب در برابر افرادی که آن را دیده اند.